• Światowy Dzień Poezji

          • Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999r. w Paryżu i obchodzone jest uroczyście każdego roku w dniu 21 marca. Z tej okazji dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz klas I-III spotkały się w bibliotece, aby uroczyście uczcić ten piękny dzień. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Dzieci na pamiątkę tego miłego spotkania otrzymały fragmenty najbardziej znanych im polskich wierszy. Mamy nadzieję, że były to chwile wpływające na rozwój czytelniczych zainteresowań wśród naszych wychowanków.

            Przy okazji tego święta pani bibliotekarka wręczyła dzieciom dyplomy oraz nagrody za udział w konkursie fotograficznym ,,Zimowa pocztówka Gminy Biłgoraj".

            W kategorii kl.I-III

            I miejsce zajęła Laura Kaczor, natomiast II miejsce ex aequo zajęły Natalia Paluch i Julia Król.

            Gratulujemy!!!

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Trzecioklasiści pamiętają o tym, że osoby z zespołem Downa mają pełne prawo do uczestnictwa w życiu społecznym, dlatego podejmują skarpetkowe wyzwanie. Założone w tym dniu dwie różne skarpetki są symbolem niedopasowania genotypowego. Kochajmy się i szanujmy nawzajem, bo każdy z nas jest wyjątkowy.

            #ŚwiatowyDzieńZespołuDowna

          • Wiosna!

          • Słowiańska tradycja topienia, bądź palenia marzanny w pierwszym dniu wiosny, znana jest od wielu lat i na stałe zagościła w polskiej kulturze i obyczajowości. Pamiętały również o tym dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, które z utęsknieniem wyglądały wiosny, śpiewając ,,Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno. Dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy". Mamy nadzieję, że teraz wiosna zagości u nas już na dobre.

          • ,,Mała Chmurka w krainie śniegu”

          • Uczniowie trzeciej klasy zakończyli drugi moduł pt. ,,Mała Chmurka w krainie śniegu”, projektu ,,Lekturki spod chmurki”. Tym razem uczniowie omówili lekturę pt. ,,Anaruk, chłopiec z Grenlandii" autorstwa Czesława Centkiewicza. Dzięki lekturze, trzecioklasiści poznali dawne życie mieszkańców Grenlandii- Inuitów. Poznali również klimat, roślinność, zwierzęta krainy wiecznej zimy. Poza tym w lekturniku opisali m.in. cechy Anaruka, narysowali i opisali wybraną przygodę z lektury. Dodatkowo, z mąki ziemniaczanej i plasteliny wykonali makietę osady Anaruka. Na korytarzu szkolnym wykonano gazetkę promującą lekturę ,,Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Wyeksponowane zostały tam komiksy wykonane przez dzieci, dotyczące wybranej przygody Anaruka. Pojawiły się również ciekawostki o Grenlandii. Kolejnym zadaniem było indywidualne wykonanie ,,Eko bałwanka". Zorganizowano również akcję bookcrossingową ,,Odśnieżamy książki z chmurką Tosią". W tym celu, dzieci przyniosły do szkoły po kilka książek, które zostały umieszczone w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Dzieci wybrały sobie dowolną książkę, którą wypożyczyły do domu. Ostatnie zadanie to realizacja scenariusza zajęć realizowanego projektu. Dzieci wysłuchały piosenki ,,Ekologiczne reggae", wypowiadały się na temat: ,,Dlaczego lubią zimę", wysłuchały opowiadanie pt. ,,Mała chmurka w krainie śniegu" i szukały odpowiedzi na pytanie: ,,Co wpływa na ocieplenie klimatu i tym samym na topnienie lodowców?" W dalszej części badały właściwości śniegu (wygląd, zapach, dotyk, smak, dźwięk), wykonały pracę plastyczną ,,Wyturlaj bałwana", obejrzały filmy edukacyjne na temat recyklingu oraz ocieplenia klimatu, topniejących lodowców. Podsumowaniem lekcji była samoocena z wykorzystaniem chmurek w kolorze zielonych, żółtym i czerwonym.

          • Dzień Pupila

          • I kudłate, i łaciate, pręgowane i skrzydlate...

            Te, co skaczą i fruwają do obchodów Dnia Pupila zapraszają. Wszystkie zwierzęta są nasze. Warto je kochać, bo nieważne, czy są duże czy małe, mniej lub bardziej wyjątkowe - wszystkie wzbogacają nasze życie, uaktywniają ukrytą w nas wrażliwość, dobroć, pozwalają się otworzyć i poczuć bezpiecznie. Niejednokrotnie są członkami naszych rodzin. Dziękujemy im, że są i umilają nasze życie. Razem z Samorządem Uczniowskim przy Szkole Podstawowej w Dąbrowicy zapraszamy do obchodów Dnia Pupila. To święto jest doskonałą lekcją wychowawczą i okazją do uwrażliwienia nas na potrzebę szacunku dla naszych milusińskich., którzy zajmują specjalne miejsce w życiu wielu z nas.

          • Make the world a better place to live

          • Uczniowie klas IV i V zakończyli kolejny etap projektu "Make the world a better place to live" dotyczący odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetu. Nasi uczniowie zajmowali się prawami autorskimi. Wyszukiwali na ten temat informacji w internecie, które posłużyły im później do utworzenia wspólnej prezentacji. Poszczególne grupy opracowały kolejne zagadnienia. Wspólnym wysiłkiem zgromadzony został materiał, który może posłużyć także pozostałym uczniom. Serdecznie zapraszamy do oglądania i sprawdzenia się w quizie utworzonym przez czwartaki na Quizizz. Link do prezentacji: https://dabrowica-my.sharepoint.com/.../ESa5zFRLrjhGlqsdK... oraz do quizu https://quizizz.com/admin/quiz/603eac79cfcc43001b58c879.

            Dla naszych partnerów przygotowane zostały wersje w j. angielskim.

          • iTeatr ,,Daszeńka"

          • 26.02.2021r. uczniowie klasy II i III obejrzeli spektakl live, prosto z desek radomskiego Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego pt.: ,,Daszeńka" na podstawie opowieści Karela Čapka.

            Przedstawienie nawiązuje do dziecięcego marzenia o posiadaniu szczeniaczka. Opowiada o psim dzieciństwie i dorastaniu. Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka, z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Przedstawienie uczy odpowiedzialności, szczególnie za posiadane zwierzątka. To pięknie opowiedziana historia, która bawi i uczy.

            #iTeatr

          • ,,Dzieci listy piszą”

          • W celu podjęcia korespondencji listownej, trzecioklasiści podjęli współpracę ze Szkołą Podstawową w Lubieszewie. Dzisiejszego dnia spotkali się online, aby przeprowadzić losowanie nadawców i adresatów. Mogłoby się wydawać, że we współczesnym świecie, pisanie listów to relikt przeszłości. Jednak chcemy, aby dzieci doświadczyły dreszczyku emocji towarzyszącemu podczas otrzymywania listu, otwierania koperty i odczytywania w pośpiechu odręcznie napisanego listu. Oczywiście przy okazji uczniowie rozwijać będą: umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej, umiejętność pisania listów - zachowanie odpowiedniej formy, ubierania myśli w słowa i przelewanie ich na papier, umiejętność planowania spójnej wypowiedzi pisemnej, estetykę własnego pisma odręcznego a także będą rozwijać kompetencje społeczne- utrwalanie więzi koleżeńskich.

            https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowawLubieszewie

          • Dzień Nauki Polskiej z Uniwersytetem Dzieci

          • 19 II obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Trzecioklasiści włączyli się w jego obchody poprzez wysłuchanie wykładu online dr. hab. Leszka Błaszkiewicza z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. pt. „Dlaczego jabłko spada, czyli jak grawitacja pozwala nam opisać świat?”.W swoim wystąpieniu wykładowca w prosty i obrazowy sposób opowiadał jak przez wieki, kolejni wybitni naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie: jak i dlaczego różne obiekty spadają na ziemię? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie pozwoliło nie tylko zrozumieć zjawisko grawitacji, ale przyczyniło się i przyczynia nadal do wyjaśnienia bardzo wielu zjawisk zachodzących we wszechświecie, takich jak ruchy planet, powstawanie czarnych dziur czy Wielki Wybuch.

            Z racji przypadającej właśnie 19 lutego rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego uczonego– Mikołaja Kopernika, uczniowie trzeciej klasy zrealizowali lekcję pt. ,, Jak zaprojektować strój kosmonauty" z zasobów ,,Uniwersytetu Dzieci". Podczas tej interdyscyplinarnej lekcji uczniowie wzbogacili swoją wiedzę w obszarze astronomii, a także rozwinęli umiejętności matematyczne i plastyczne. Pracując w grupach poszukiwali figur geometrycznych ukrytych w kosmicznym skafandrze. Eksperymentując z linijką, cyrklem i nożyczkami opisali zasady, zgodnie z którymi można rozszerzać i ściskać odcinek, kwadrat, prostokąt lub koło. Swoją wiedzę z zakresu skalowania uczniowie wykorzystali do zaprojektowania strojów międzynarodowej załogi kosmicznej. Zajęcia uzupełnił krótki film edukacyjny poświęcony właściwościom skafandrów kosmicznych.

            #UniwersytetDzieci

          • Walentynki 2020

          • Samorząd uczniowski naszej szkoły, wziął udział w akcji walentynkowej organizowanej przez szkoły w całej Polsce. Oto część wpisów szkół pozdrawiających naszych uczniów.

          • Walentynki z eTwinning

          • Uczniowie biorący udział w projekcie eTwinning "Make the world a better place to live" z okazji Walentynek przygotowali kartki z życzeniami dla świata. Przygotowane podczas pracy zespołowej cyfrowe życzenia można obejrzeć na Padlecie, gdzie również trafiły prace kolegów z Turcji, Hiszpanii i Słowacji.

          • Rekrutacja do klasy 1 i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy

          • Rekrutacja do klasy 1 i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy.

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy informuje, że w dniach od 01.02.2021r. do 01.03.2021r. prowadzona jest rekrutacja do klasy 1 oraz oddziałów przedszkolnych dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat na rok szkolny 2021/2022.

            Oddziały przedszkolne pracują 10 godz. dziennie – od godz. 700 do godz. 1630 . Czas zajęć dostosowujemy do potrzeb i sugestii rodziców. Zapewniamy 5 godz. bezpłatnych zajęć w ramach realizacji podstawy programowej, każda kolejna rozpoczęta godzina to opłata w wysokości 1 zł.

            Szkoła dysponuje własną kuchnią, serwujemy więc zdrowe posiłki przygotowywane na miejscu. Dzienne wyżywienie składa się z drugiego śniadania, obiadu oraz podwieczorka. Koszt obiadu wynosi 4,00 zł natomiast śniadania i podwieczorka 1,50zł.

            W roku szkolnym 2021/2022 przedszkole oferuje bezpłatne zajęcia dodatkowe:

            język angielski

            zajęcia taneczno – teatralne

            rytmikę

            zajęcia logopedyczne

            zajęcia plastyczne z elementami ceramiki

            zajęcia szachowe (dla 5-6-latków)

            oraz realizację projektów, takich jak m.in.:

            spotkania międzynarodowe on-line z przedszkolakami z różnych stron świata w ramach Skype in the Classroom,

            otwarte zajęcia integracyjne: Dziecko - Rodzic

            zajęcia adaptacyjne

            Zainteresowanych rodziców zapraszam do zapoznania się z organizacją i warunkami pobytu dzieci w przedszkolu oraz do współpracy.

            Dyrektor szkoły

            Elżbieta Kaczorowska-Więcław

          • O projekcie "Make the world a better place to live" w Nowej Gazecie Biłgorajskiej

          • ,,Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy biorą udział w europejskim projekcie pod patronatem e-Twinning – społeczności szkół w Europie, która udostępnia platformę do współpracy dla nauczycieli i uczniów w ramach wspólnie realizowanych projektów. Uczniowie klasy IV i V rozpoczynają z początkiem nowego półrocza projekt wraz z partnerami z Turcji, Hiszpanii i Słowacji pod roboczym tytułem „Make the world a better place to live”. Wszystkie planowane działania będą polegać na współpracy, każdy z uczestników będzie miał możliwość proponowania kolejnych aktywności oraz wpływania na sposób wykonania działań."-pisze Gazeta Biłgorajska

            Zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu w linku poniżej

            https://gazetabilgoraj.pl/szkola-podstawowa-w.../...

          • Projekt “Make the world a better place”

          • Projekt “Make the world a better place” ma na celu ukazanie uczniom, że każda ich aktywność może przekładać się na to, co dzieje się w świecie. Kształtowanie młodego obywatela musi zaczynać się już od najmłodszych lat, by formować sylwetki ludzi twórczych, aktywnych i zainteresowanych tym, co dzieje się wokół nich.

            Dokonanie przez uczniów diagnozy najbliższej im rzeczywistości jest punktem wyjścia do wzbudzenia chęci podejmowania zmian, które przyczynią się do poprawy istniejących warunków, chociażby w ograniczonym wymiarze. Zmiany te mogą dotyczyć różnych sfer życia. Podejmowane zadania w projekcie będą zależały od decyzji uczniów. Uczenie się pracy zespołowej i bycia odpowiedzialnym za własną część większej całości jest również priorytetem w projekcie.

            Cele, jakie chcemy osiągnąć:

            rozbudzanie świadomości uczniów, że każdy może mieć wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu

            zachęcenie uczniów do bycia aktywnymi obywatelami świata

            uczenie pracy zespołowej oraz brania odpowiedzialności za wykonanie swojej części zadania

            poznanie innych kultur

            uczenie się i praktyczne zastosowanie narzędzi TIK

            rozwijanie umiejętności komunikowania się w j.angielskim

            poznanie korzyści z odpowiedniego i bezpiecznego korzystania z internetu

            Będziemy na bieżąco informować o tym, co dzieje się w naszym projekcie. Można też śledzić na bieżąco nasze działania na Twinspace projektu: https://twinspace.etwinning.net/152849/home

          • Uniwersytet Dzieci - Kto w pracy liczy, mierzy i waży?

          • Uczniowie klasy 3 już po raz drugi biorą udział w projekcie ,,Uniwersytetu Dzieci”. W tym roku realizują projekt pod tytułem „Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?”. Podczas lekcji uczniowie sprawdzali, jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: malarze, laboranci, architekci. Doświadczali obecności matematyki badając proporcje w ciele człowieka. Trenowali projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy analizowanie wyników badania krwi. Zobaczyli jak wygląda praca w różnych profesjach, co pozwoliło im zwiększyć świadomość, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać. Bogaty wybór krótkich filmów edukacyjnych, prezentacji multimedialnych a także wszelkich materiałów merytorycznych, pomógł im zrozumieć, że matematyka towarzyszy nam w każdej sferze życia. Zrealizowane lekcje to: ,,Co łączy człowieka z Piramidą Cheopsa?”,,, Ile matematyki jest w obrazie?”, ,,Jak analizować wyniki badań krwi?”. Zanim jednak zaczęli zgłębiać tajemnice matematyczne odbyli dwie lekcje na rozgrzewkę: ,,Czy można uczyć się szybciej?”, ,,Jakie są moje mocne i słabe strony?”. Poznali swoje słabe i mocne strony oraz uczyli się współdziałać w zespole. Podczas kreatywnych zabaw integracyjno-ruchowych uczniowie poznali zasady skutecznego uczenia się. Po zrealizowaniu poszczególnych lekcji klasa otrzymała dodatkowe materiały - pomoce dydaktyczne służące do rozwijania dziecięcej ciekawości.

            #UniwersytetDzieci

          • Nagrodzeni w Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez GOK Biłgoraj. Oto zwycięzcy:

            Ada Kamińska , Zosia Kamińska , Juliusz Bazylak , Iga Blicharz, Michał Marzec, Nikola Maziarczyk, Gabrysia Kapka, Karolina Wlaź, Mateusz Król, Julia Wasag. GRATULUJEMY

          • Projekt ,,Lekturki spod chmurki”

          • Klasa III z sukcesem zakończyła I moduł projektu ,,Lekturki spod chmurki”. Głównym celem projektu jest wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym- rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Trzecioklasiści w ramach projektu wykonali szereg zadań. Między innymi wykonali plakat zachęcający do nauki czytania, wysłuchali kilka opowiadań z lektury ,,O czym szumią drzewa” autorstwa Petera Wollebena, wykonali pracę plastyczną ukazującą główną postać omawianej lektury. W ramach projektu odbyła się również lekcja ,,Mała chmurka w krainie drzew”. Podczas tej lekcji dzieci wysłuchały piosenki ,,Ekologiczne reggae" oraz opowiadania pt. ,,Mała chmurka w krainie drzew". Metodą ,,burzy mózgów" dowiedziały się, po co na świecie rosną drzewa? Wzięły udział w zabawie wizualizacyjnej ,,Od nasionka do drzewa", wykonały pracę plastyczną ,,Wyturlaj magiczne drzewo". Na podstawie filmów edukacyjnych ,,W jaki sposób powstaje papier?" potrafiły podać proces powstawania papieru a także powiedzieć w jaki sposób ponownie go wykorzystać. Jednym z zadań było również spotkanie z leśniczym, podczas którego dzieci poznały ciekawostki o drzewach. Za realizację zadań trzecioklasiści otrzymali zaświadczenie.