• Dzień Dziecka w przedszkolu

          • "Bądź dzieckiem jak najdłużej. Jak dziecko baw się, śmiej.

            I kochaj tak jak dziecko,

            I serce dziecka zawsze miej! "

            Dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego, czyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły bardzo uroczyście obchodzili swoje święto. Ten wyjątkowy dzień spędzili niezwykle aktywnie biorąc udział w ciekawych atrakcjach, które przygotowały dla nich panie wychowawczynie.

          • JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI

          • #niebieskiemotyle 2021

            Nasze grupy przedszkolne pod kierunkiem p. Agnieszki Blicharz i p. Jolanty Kołodziej przyjęły wyzwanie pod hasłem "JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI". Celem akcji jest poszerzenie świadomości o autyźmie i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzicom. Wyzwanie zostało zrealizowane.

            Nominujemy do Challengu "Niebieskie Motyle" Dzienny Dom Seniora + w Bukowej, Młodzieżową Drużynę Pożarniczą oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Dąbrowicy "

          • Dla Mamy i Taty

          • Z okazji Dnia Mamy i Taty, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy przygotowali dla swoich rodziców: piosenki, tańce, wiersze oraz upominki. Zapraszamy do oglądania. 

          • Wyróżnienie w XI Międzyszkolnych Konfrontacjach Teatralnych

          • Dzieci z grupy 5,6 - latków reprezentowały naszą szkołę w XI Międzyszkolnych Konfrontacjach Teatralnych 2021 On-Line. Uczniowie wystąpili w przedstawieniu wiosenno - wielkanocnym pt. "DAJ RĘKĘ WIOSENKO" i w konkursie otrzymali wyróżnienie za najlepsze kostiumy i scenografię. Spektakl został przygotowany w ramach zajęć czytelniczo - teatralnych odbywających się co tydzień w oddziale przedszkolnym. Dla dzieci był to debiut sceniczny, który rozpalił w małych aktorach chęć do odkrywania swoich zdolności, możliwości i talentów oraz zachęcił do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa. Gratulujemy wyróżnienia, życzymy dalszych sukcesów i wyzwań aktorskich.

          • konkurs dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych pt. "Spisowa krzyżówka językowa"

          • II EDYCJA

            Kto pierwszy, ten lepszy!

            Cel konkursu:

            • poszerzenie kompetencji językowych dzieci z zakresu słownictwa z języka angielskiego, związanego z zagadnieniami objętymi Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. i stanowi najobszerniejszą informację statystyczną o ludności i jej warunkach życia;
            • rozwój umiejętności uczniów, takich jak logiczne myślenie, liczenie i wyobraźnia przestrzenna;
            • poszerzenie wiedzy na temat statystyki publicznej i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 wśród dzieci.

            Uczniu! Rozwiąż krzyżówkę i poznaj nowe słówka w języku angielskim dotyczące relacji rodzinnych, miejsca zamieszkania, udogodnień i pomieszczeń w domu, nazw zawodów i innych aspektów objętych Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który realizowany jest obecnie przez Urzędy Statystyczne w całej Polsce.

            Laureatami każdej edycji konkursu zostanie pierwszych dziesięciu uczniów, którzy nadeślą poprawne rozwiązanie zadania konkursowego.

            Do wygrania atrakcyjne nagrody!

          • Konkurs dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej pt. „Spisowa wyszukiwanka językowa” II EDYCJA

          • II EDYCJA KONKURSU

            Kto pierwszy, ten lepszy!

            Cele konkursu:

            • rozwijanie spostrzegawczości u dzieci;
            • poszerzenie kompetencji językowych dzieci z zakresu słownictwa z języka angielskiego, związanego z zagadnieniami objętymi Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. i stanowi najobszerniejszą informację statystyczną o ludności i jej warunkach życia;
            • poszerzenie wiedzy na temat statystyki publicznej i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 wśród dzieci.

            Uczniu! Rozwiąż zadanie konkursowe i poznaj nowe słówka w języku angielskim dotyczące relacji rodzinnych, miejsca zamieszkania, udogodnień i pomieszczeń w domu, nazw zawodów i innych aspektów objętych Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który realizowany jest obecnie przez Urzędy Statystyczne w całej Polsce.

            Laureatami każdej edycji konkursu zostanie pierwszych dziesięciu uczniów, którzy nadeślą poprawne rozwiązanie zadania konkursowego.

            Do wygrania atrakcyjne nagrody!

          • Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths

          • Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” kierowany jest do wszystkich entuzjastów matematyki, którzy zechcą zmierzyć się z zadaniami odnoszącymi się do wspomnianej dziedziny nauki. Skierowany jest on do uczniów z obszaru całej Polski, którzy znajdują się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

             

            1. Konkurs „TopMaths” zostanie rozegrany online na portalu edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.

             

            2. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w portalu. Zostanie on rozegrany w niniejszych kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.

             

            3. Pytania, z jakimi mierzyć będą się uczestnicy konkursu są zgodne z najnowszą podstawą programową. Zostały one przygotowane przez nauczycieli matematyki, dlatego też ich rozwiązywanie stanie się między innymi doskonałym treningiem dla uczniów klas VIII i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się pytania nawiązujące do zakresu materiału występującego na maturze podstawowej, a także rozszerzonej).

             

            4. Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” można znaleźć pod adresem: https://www.labofii.net/topmaths

             

            „TopMaths” to wspaniała zabawa matematyczna, umożliwiająca rywalizację z innymi. To też okazja, zweryfikowania swojej wiedzy z szerokiego zakresu związanego z „Królową Nauk”. Niniejszym zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w tym bezprecedensowym wydarzeniu.

          • „Mój wymarzony dom” - KONKURS

          • Konkurs plastyczny dla placówek wychowania przedszkolnego pt. „Mój wymarzony dom”

            Urząd Statystyczny w Lublinie zaprasza placówki wychowania przedszkolnego z województwa lubelskiego do udziału w konkursie plastycznym pt. „Mój wymarzony dom”.

            Cele Konkursu:

            • rozwój umiejętności plastycznych i rozbudzenie kreatywności dzieci,
            • umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu,
            • poszerzenie wiedzy na temat statystyki publicznej i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 wśród dzieci,
            • wyłonienie najlepszych prac wykonanych przez dzieci.

            Atrakcyjne nagrody!

            Dla przedszkoli:

            • domek i ciuchcia,
            • labirynty magnetyczne,
            • piankowe klocki,
            • przewlekanki-nawlekanki.

            Dla przedszkolaków będących autorami wyróżnionych prac:

            • drobne upominki związane z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r.

            Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2021 r.

             

             

            Więcej informacji oraz regulamin pod linkiem:

            https://lublin.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkursy-nsp-2021/konkurs-plastyczny-dla-przedszkoli-moj-wymarzony-dom/

          • Wyróżnieni w Konkursie InstaLogik

          • Nasi uczniowie zostali wyróżnieni w Konkursie Matematyczno-Informatycznym InstaLogik.

            InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany był w całości on-line i składał się z trzech etapów. 

            Konkurs organizowany jest przez InstaKod Sp z o.o., twórcę programu nauczania, środowiska programistycznego i podręczników informatyki w klasach 4-8 oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Szkoła z Gigantami

          • "Szkoła z Gigantami" to cykl webinarów na kanale YouTube, prowadzony przez najlepszych trenerów programowania i matematyki.

            Akcja startuje 10 maja i potrwa do 21 maja.

            Aby wziąć udział w zajęciach, każdy uczeń powinien indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.szkolazgigantami.pl.Zapisy już trwają, a liczba zapisanych może zadecydować o wygranej dla szkół!

            Drodzy uczniowie!

            Już w maju możecie wziąć udział w webinarach  ‍ "Szkoła z Gigantami: Programowanie w 4 wymiarach gamingu", w trakcie których, w zależności od grupy wiekowej, w Scratchu przeniesiecie się do świata gier lub stworzycie własne strony internetowe nawiązujące do Waszych ulubionych gier. Ale to nie wszystko!🧮 "Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty" to część webinarów, w trakcie których będą omawiane i rozwiązywane zadania, jakie mogą wystąpić na tych ważnych egzaminach!

            Biorąc udział w "Szkole z Gigantami" możemy wspólnie zawalczyć o nagrody dla całej szkoły, a także o voucher na kurs programowania dla jednego z Was!

            Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, aby Was nic nie ominęło! https://www.facebook.com/events/356646989038340/

            Sprawdźcie szczegóły i wypełnijcie indywidulanie  formularz zapisowy, aby zarezerwować miejsce na wybranych zajęciach:szkolazgigantami.pl

            Na zajęcia zapraszają @Giganci Programowania. 
             

          • Rozwój dziecka - CRL Uczy Rodziców

          • Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z psycholog mgr Beatą Liwowską przygotowało kolejny film edukacyjny dla rodziców w ramach cyklu poradników "CRL Uczy Rodziców". Motywem przewodnim filmu jest rozwój dziecka.  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu.

            Wszystkie filmy z cyklu dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl

            Kwestie omówione przez psycholog Beatę Liwowską

             

            • Dostosowanie się do norm społecznych / warunków przedszkolnych / rówieśniczych

               

            • Adaptacja dziecka do warunków

               

            • Wchodzenie w grupę rówieśniczą

               

            • Zajęcia w grupie rówieśniczej i ich wpływ na rozwój dziecka

               

            • Odrzucenie dziecka przez rówieśników

               

            • Samokontrola / Dziecko nabywa umiejętności potrzebnych do pracy

               

            • Samodzielność / samoobsługa dziecka. Jak podejść do tego tematu? Kiedy jest na to czas?

               

            • Działania / aktywności, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka

               

            • Aktywność dziecka, hobby i zainteresowania. Dlaczego jest ważne i jak wpływa na rozwój?

               

            • Ograniczenia dotyczące telewizji, komputera, smartphone’a. Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka

               

            • Granice fizyczne i psychiczne dziecka, jak je szanować?

               

            • Lęk dziecięcy – rodzaje i przyczyny powstawania zaburzeń lękowych i depresyjnych
          • W marcu biegamy dla Kobiet

          • ,, W marcu biegamy dla Kobiet”- to ogólnopolska akcja wsparcia Fundacji Onkologicznej ,, Życie z rakiem”. Do udziału w projekcie edukacyjno-społecznym zgłosiliśmy się pod koordynacją naszego Samorządu Uczniowskiego. W projekcje wzięły udział szkoły z całego kraju.

            Najważniejszym zadaniem było zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców do biegu. W akcji chodziło m.in. o uświadomienie dzieciom obecności osób chorujących na raka w ich najbliższym otoczeniu i propagowanie zdrowego stylu życia.

            Podsumowując akcję, razem przebiegliśmy 1455,46 km.

            Dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział i zaangażowanie w projekcje.

          • Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?

          • Klasa III ukończyła projekt ,,Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?” zorganizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

            W drugim semestrze odbyły się trzy lekcje: ,,Po co nam matematyka?”, ,,Czy matematyka może przydać się w kuchni?”, ,,Po co wymyślono pieniądze?” W sumie w roku szkolnym 2020/2021 odbyło się 8 lekcji. Scenariusze lekcji opracowane przez profesorów to solidna dawka wiedzy. Uczniowie na zajęciach w aktywny sposób mogli przekonać się, na czym polega istota handlu wymiennego oraz handel z użyciem pieniędzy. Zdefiniowali ograniczenia handlu wymiennego, rolę monet i rolę kupców. Poznali również współczesne możliwości dokonywania płatności. W trakcie zajęć, pracując w zespołach, wcielali się w role hodowców, rolników, kowali, górników, myśliwych i kupców i przy wykorzystaniu specjalnych żetonów (symbolizujących różne produkty), odgrywali sceny handlu. Poprzez to praktyczne ćwiczenie dotarli do odpowiedzi, dlaczego wymyślono pieniądze. Na kolejnej lekcji uczniowie wcielali się w rolę małych badaczy. Najpierw - bez żadnych sugestii - spróbowali wykonać własną wersję masy solnej i dokonali jej analizy. By ocena była adekwatna, porównali swoją masę z jej wzorcową wersją. Poznali sekret udanej masy (przepis) i samodzielnie przeprowadzili drugą próbę, poznając przy okazji pojęcie ułamków (½, ¼, ¾) co pozwoliło im zrozumieć, dlaczego odpowiednie proporcje składników są ważne przy uzyskaniu oczekiwanego rezultatu. W trakcie trzecich zajęć uczniowie rozwinęli umiejętności korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz matematycznego rozumowania. Doświadczali obecności matematyki badając proporcje w ciele człowieka, projektując i budując most, wyklaskując rytm według podanego schematu, przeliczając odpowiednią ilość składników do sałatki owocowej, a nawet piekąc wirtualne ciastka. Na podstawie powyższych ćwiczeń uczniowie zrozumieli, że matematyka pomaga w myśleniu, jest niezbędna w nauce, w pracy i codziennym życiu. Korzystają z niej inżynierowie, cukiernicy, a nawet muzycy. Zobaczyli jak wygląda praca w różnych profesjach, co z pewnością pozwoli im zwiększyć świadomość, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać.

          • Konkurs NSP test wiedzy o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 dla uczniów szkół podstawowych przygotowany przez Urząd Statystyczny w Lublinie

          • Uczniu rozwiąż test umieszczony na Formularzach Google pod adresem: https://forms.gle/1duoFSiHxPtdCvCe7


            Odpowiedzi na pytania należy przesłać poprzez formularz Google do 10 maja 2021 r.


            Celem konkursu jest:

            • rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu statystyki, statystyki publicznej i Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wśród uczniów szkół podstawowych;
            • wzbudzenie zainteresowania statystyką publiczną, wśród uczniów.


            Zwycięzcy konkursu otrzymają następujące nagrody:

            Miejsca od 1 do 5  - smartwatch

            Miejsca 6-10 – głośnik bluetooth


            Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!


            Regulamin konkursu dostępny na stronie Urzędu Statystycznego w Lublinie:

            https://lublin.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkursy-nsp-2021/nsp-test-szkola-podstawowa/


            Osoba do kontaktu w sprawie konkursu: m.rosolowska@stat.gov.pl


            „Liczymy się dla Polski” 


            Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.

            Od 1 kwietnia br. prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

            Z uwagi na obecne zagrożenie epidemiczne związane z COVID-19 w celu umożliwienia efektywnego przeprowadzenia spisu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.

            Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP 2021 w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021.

            Pozostałe zmiany dotyczą m.in.:

            - ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad;

            - dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.

            Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

             

            Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy poprzez formularz spisowy dostępny na stronie spis.gov.pl.

            Każda z osób podlegających spisowi może skorzystać ze spisu „na żądanie” - wystarczy zadzwonić na Infolinię  spisową pod numer telefonu 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych.

            Jeżeli ktoś nie ma komputera, dostępu do Internetu lub potrzebuje pomocy by się spisać, będzie mógł skorzystać  bezpłatnie  z udostępnionego na terenie gminy lub w Urzędzie Statystycznym w Lublinie i jego Oddziałach pomieszczenia ze stanowiskiem komputerowym umożliwiającym przeprowadzenie samospisu.  Taka forma spisu będzie możliwa tylko w przypadku gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

            Samospis internetowy  trwa od 1 kwietnia do 30 września br. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie przez Internet lub infolinię do 3 maja, dopiero od 4 maja br. sukcesywnie będą  kontaktować się rachmistrze, aby zrealizować spis w formie wywiadu telefonicznego.

             

            Więcej informacji o spisie można znaleźć na stronie dedykowanej Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2021:  spis.gov.pl.

             

          • Dzieci listy piszą...

          • No i doczekaliśmy się! Nasze pierwsze listy dotarły! Ależ było emocji podczas otwierania listów. Wszystkie były bardzo ciekawe i kolorowe. Trzecioklasiści pisząc je dzielili się informacjami o swojej szkole, rodzinie i zainteresowaniach. Dziękujemy za miłą niespodziankę uczniom ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie.

          • Pocztówkowe przedszkole

          •  

             

             

             

             

             

            Przedszkolaki z "DĘBOWEJ CHATKI" w Dąbrowicy włączyły się w ogólnopolski projekt "Pocztówkowe przedszkole". Jego celem jest nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek, zapoznanie z pracą poczty, promowanie własnego regionu i przedszkola, poznanie innych miejscowości w Polsce oraz ich kultury i tradycji.

            Kartki już zrobione, wysłane do 23 przedszkoli. Czekamy teraz na to, co wydarzy się dalej

            O końcowym etapie projektu poinformujemy wkrótce...