• Global Connection

          • W naszej szkole znowu międzynarodowo! Uczniowie klasy piątej spotkali się online z kolegami z Wietnamu, z Vinschool Central Park w Ho Chi Minh city. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu Global Connection. Uczniowie spotykają się na wspólnych lekcjach przygotowywanych wspólnie z rówieśnikami z krajów na całym świecie. Dzisiejsza lekcja dotyczyła problemów ekologicznych dotykających naszą planetę oraz zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie przygotowali zagadnienia do omówienia, prezentacje oraz wspólnie zagrali w Kahoota – quiz sprawdzający wiedzę z dzisiejszej lekcji. Do dzisiejszego spotkania przygotowywali się na lekcjach przyrody i języka angielskiego.

          • Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia

          • Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

            Książę Mieszko I został ochrzczony prawdopodobnie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r., zgodnie z ówczesnym zwyczajem w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór.

            Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze.

            Warto podkreślić, że relacje i źródła historyczne dotyczące Chrztu Polski są niezwykle skromne, dlatego wiele kwestii w tym zakresie to hipotezy historyków.

            Uczniowie kl. VIII i oddziału przedszkolnego naszej szkoły uczcili to niezwykłe wydarzenie kształtujące losy polskiej państwowości przedstawiając

            spektakl pt. ,, Chrzest Polski”. W scenariuszu wykorzystano fragmenty powieści Ignacego Kraszewskiego ,, Lubonie”. Uczniowie odegrali historyczne sceny, prezentując się w pięknych strojach z epoki. Przedstawienie wzbogaciła muzyka i tańce Ziemi Biłgorajskiej.

          • Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

          • Placówka Terenowa KRUS w Biłgoraju informuje, iż po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS.

            Z turnusów tych mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2007-2015.  

            Ponadto w ostatnim czasie niestety nadal odnotowujemy niski napływ  wniosków o rehabilitację leczniczą dla osób dorosłych.

            Ponownie zwracamy się więc do Państwa o pomoc w rozpropagowaniu informacji o możliwości skorzystania przez rolników z sanatorium KRUS.

            W załączeniu przesyłamy przygotowane informacje nt. rehabilitacji dzieci i dorosłych mieszkańców wsi  z prośbą o wywieszenie ich na tablicy ogłoszeń w Państwa siedzibie lub na stronie internetowej.

             

            Z poważaniem

             

            Mariusz Łysiak

            Kierownik Referatu

             

            KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

            PLACÓWKA TERENOWA W BIŁGORAJU / REFERAT PREWENCJI,

            REHABILITACJI I ORZECZNICTWA LEKARSKIEGO

             

            ul. Włosiankarska 5, 23-400 Biłgoraj, Polska

             

            T: +48 84 688 25 00

            IP: 6040030

            E: mariusz.lysiak@krus.gov.pl

             

            www.krus.gov.pl

          • Konkurs InstaLogik III edycja 2021/22

          • Alicja Socha najlepsza w powiecie Biłgorajskim w kategorii klas 5!

            InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

            Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.

            Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. W ogólności jego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.

          • Jula finalistką konkursu „Cosmic Challenge: Curiosity”

          • 1 kwietnia 2022 roku w Instytucie Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się kolejny finał konkursu Cosmic Challenge, organizowanego przez Fundację „SpaceShip” od 2019 roku.  Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” była skierowana do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż. Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory.  Zwycięzcy wyjadą w nagrodę do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji. Urania była patronem medialnym konkursu.

            Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” wystartował 1 grudnia 2021 roku. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa. W jego realizacji pomagało Obserwatorium Pic du Midi z Francji.

            W dniu 1 kwietnia 2022 r. w Instytucie Informatyki UMCS odbył się kolejny Finał "Cosmic Challenge” organizowany przez Fundację SpaceShip we współpracy z obserwatorium astronomicznym Pic du Midi z Francji. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory.

            Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu “Cosmic Challenge: Curiosity” zostali:

            Miejsce I: Mikołaj Maziarek – SP nr 151 w Krakowie

            Miejsce II: Marta Czupajło – PSP im Ziemi Kujawskiej w Dobrem

            Miejsce III: Julia Wasąg – SP w Dąbrowicy

            Zwycięzcy w nagrodę pojadą do obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we Francji.

            Zwycięzców wybierało Jury w składzie:

            • dr Natalia Zalewska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
            • dr Izabela Kowalska-Leszczyńska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
            • Kinga Gruszecka – Polska Agencja Kosmiczna
            • prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
            • Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
            • Robert Lubański – Mars Society Polska

            Program Cosmic Challenge został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat.

            Patronat medialnym nad konkursem sprawowały: Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radio Lublin.

            Instytucją Wspierającą program od roku 2019 jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

             

            Całość artykułu pod linkiem: 

          • „To Ty decydujesz, co jesz i jak żyjesz!”

          • 17 marca 2022r. w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy miało miejsce niezwykłe wydarzenie – gala projektu "Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!" realizowanego przez Samorząd Uczniowski przy współpracy z fundacją „Bliżej Pasji”.

            Hasło przewodnie wydarzenia, wynikające ze zorganizowanej w grudniu debaty oxfordzkiej, było doskonałą okazją do podjęcia wielu ciekawych aktywności związanych tematycznie z ekologią i zdrowym stylem życia.

            W ramach inicjatywy odbyły się m.in. happening ekologiczny „Środowisko ponad wszystko”, konkursy – plastyczny, na ozdobę z materiałów ekologicznych, poetycki, a najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w piosenkach i zabawach ruchowych o treściach prozdrowotnych. Na zakończenie wszyscy zebrani posmakowali pysznych świeżych soków i owoców ze zdrowego stołu.

            Nasi uczniowie udowodnili, że zdrowie i jakość życia to wartości ważne dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanowiska. Przedsięwzięcie angażowało całą społeczność lokalną Dąbrowicy oraz wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Fundacji „Bliżej Pasji” – P. Monika Dominik i P. Agata Czwórnóg oraz Radny Gminy Biłgoraj – P. Wiesław Maciocha.

            Głównym opiekunem projektu jest nauczyciel SP w Dąbrowicy – P. Monika Frąk.

          • Solidarni z Ukrainą

          • Człowiek jest tyle wart, ile może zrobić dla innych. Szkolny Klub Wolontariatu i społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy przy współpracy z miejscową parafią p.w. św. Maksymiliana Kolbego z zapałem zaangażowali się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Zebrane artykuły spożywcze i chemiczne, słodycze, środki czystości zostały przekazane dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie przed okrucieństwami wojny m. in. w naszej miejscowości. Akcja "Solidarni z Ukrainą" spotkała się z ogromnym odzewem. Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Szkoły po raz kolejny udowodnili, że nasza mała społeczność ma ogromne serca!!! DZIĘKUJEMY!!!

          • Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia

          • Uczniowie klas IV-VIII po raz kolejny zdobyli dla naszej szkoły Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia, tym razem w XVII edycji programu Insta.Ling dla szkół. Wyróżnienie to świadczy o dużym zaangażowaniu w naukę większości uczniów, ich systematycznej pracy oraz wysokiej liczbie opanowanych angielskich słówek. Brawa dla najbardziej zaangażowanych!!! Mistrzowie w ciągu jednego półrocza opanowali około 1000 nowych słów i zwrotów, co wyraźnie zwiększa ich skuteczność komunikacyjną. Biorąc pod uwagę, że za nami już trzy edycje pracy z Insta.Lingiem, można stwierdzić, że wśród naszych uczniów jest już naprawdę spora grupa, która doskonale opanowała słownictwo z wielu różnych zakresów tematycznych. Z nowym półroczem wystartowała kolejna edycja. Życzymy wytrwałości i sukcesów i tym razem.

          • 21 marca 2022

          • Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Bez Plecaka, Dzień Kolorowych Skarpetek

            Wiosna, cieplejszy wieje wiatr... Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy - ci mali i ci więksi - bardzo radośnie i kreatywnie powitali pierwszy dzień wiosny. Maluchy, zgodnie ze szkolną tradycją, wykorzystały słoneczną pogodę i wyruszyły na pierwszy wiosenny spacer z kolorową Marzanną. Starsi uczniowie zadbali o kolory wiosny na swoich ubraniach. 21marca to także w naszej szkole Dzień Bez Plecaka - inwencja uczniów przekroczyła najśmielsze wyobrażenia! Co ważne - wiosenną radość nasi uczniowie przekuli na empatię, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa, czego wyrazem były kolorowe, niepasujące do pary skarpetki. To był fantastyczny dzień - pełen radości, energii, akceptacji i życzliwości dla każdego człowieka. Brawo, nasi uczniowie!

          • BAL KARNAWAŁOWY 2022

          • Dziś w przedszkolu odbył się tradycyjny bal przebierańców, dzieci wyczekiwały go z niecierpliwością. Dobra zabawa, muzyka, taniec, śpiew, smakołyki = ogrom radości

            Tak bawiły się dzieci z DĘBOWEJ CHATKI

          • Trelelele Ukulele - nauka gry na ukulele

          • Klasa I rozpoczęła innowacyjną naukę gry na ukulele. Koncepcja została oparta na kolorach - każdemu akordowi została przyporządkowana określona barwa. Metoda UKUKOLORKI to także książka "Trelelele Ukulele". W przygodzie nauki gry na ukulele towarzyszą dzieciom Trelka i Ukulelelek , wesołe postacie, które zwracają uwagę dziecka na istotną treść nauczania: akordy, wzory bicia, podstawy muzyki i teorii rytmu.

            Kolorowe symbole akordów ułatwiają opanowanie umiejętności gry na instrumencie. To gwarancja szybkiego sukcesu nawet bez wcześniejszej znajomości nut. Już po jednej lekcji dzieci są w stanie zagrać pierwszą piosenkę!

            Dwa uproszczone akordy wystarczą, aby zagrać prostą piosenkę. Zobaczcie sami. Tak grają pierwszoklasiści, po trzech lekcjach.

            Trelelele Ukulele - nauka gry na ukulele

          • "Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!"

          • Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy aktywnie włączył się w projekt "Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!" realizowany przez fundację Bliżej Pasji.

            Młodzi obywatele i wolontariusze chcieli uświadomić swoim kolegom i koleżankom, że aktywne podejmowanie działań, zwłaszcza w najbliższej okolicy, ma sens, że mogą mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Nie warto czekać i przyglądać się, warto działać i zmieniać rzeczywistość.

            Spotkanie zostało poprzedzone ankietą diagnostyczną przeprowadzoną wśród uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej. Wynikało z niej, że należy kultywować pamięć o przeszłości – dziedzictwie kulturowym regionu, jego historii, tradycjach, bo tylko w ten sposób można kształtować swoją przyszłość. Stąd właśnie pomysł na pierwszą inicjatywę w ramach projektu - „Spotkanie z historią”.

            Swoją wiedzą o historii Dąbrowicy podzielił się z uczniami zaprzyjaźniony ze szkołą Pan Dominik Róg – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, regionalista i pasjonat historii. Ze względu na obostrzenia sanitarne spotkanie odbyło się w formule on – line na platformie MS Teams.

            W drugiej części spotkania uczniowie przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą historii mierzenia czasu oraz zaprosili swoich kolegów do obejrzenia wystawy zegarów, które sami zgromadzili. Najstarsze eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z czasów zaboru rosyjskiego.

            Wszyscy uczestnicy spotkania mogli też spróbować regionalnych wypieków przygotowanych przez uczniów.

            Głównym opiekunem projektu jest nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy – P. Monika Frąk.

          • UWAGA KONKURS!!! Zimowy Mistrz Wypracowań

          • Rozpoczyna się właśnie Zimowy Mistrz Wypracowań, czyli nowy konkurs z nagrodami organizowany przez Dyktanda.pl!

            To idealna okazja, aby poćwiczyć swój talent pisarski, wykazać się zdobytą już wiedzą, a także poznać nowe zagadnienia. 

            Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych - dzieci, młodzież i dorosłych. Udział w konkursie jest w pełni bezpłatny!

            Wystarczy kliknąć ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU na poniższej stronie:

            https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan

            Następnie pozostaje już tylko wybranie interesujących nas tematów.

            Dla aktywnych uczestników organizator przygotował nagrody gwarantowane! Aby je zdobyć, wystarczy zgromadzić określoną liczbę punktów. Oprócz tego przewidziane są nagrody główne, o wartości sięgającej dwóch tysięcy złotych!

            Konkurs Zimowy Mistrz Wypracowań potrwa do 28.02.2022 r. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy zdobycia wymarzonych nagród!

            https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan

          • Geografia w terenie

          • W słoneczny dzień 8.10 2021 r. uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę rowerową do lasu. Odbyła się lekcja geografii w terenie, ćwiczenia z mapą, wyznaczanie kierunków i opisywanie składników krajobrazu. Wędrówki leśnymi drogami, w otoczeniu kolorowych, jesiennych drzew to chwile przyjemności i niezapomnianych wrażeń.

          • "W zdrowym ciele zdrowy duch"

          • W niedzielę, 3 października 2021 roku odbył się XXXIII Ogólnopolski Bieg Uliczny 10-tka po Ziemi Biłgorajskiej. Hasło sportowych zmagań brzmiało "Bieg dla Europy". Do rywalizacji w kategorii dla przedszkolaków przystąpiły i godnie reprezentowały naszą szkołę uczennice kl. "0". Rozwijanie aktywności fizycznej w pozalekcyjnych zajęciach sprawia dziecku wielką radość, wpływa pozytywnie na samopoczucie, zmniejsza prawdopodobieństwo występowania wad postawy oraz jest świetną okazją do nawiązania nowych znajomości. Zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania czasu już od najmłodszych lat jest inwestycją w zdrowie oraz ich rozwój nie tylko ruchowy, ale także intelektualny i emocjonalny

          • Wolontariusze w Fajsławicach

          • Wolontariusze z naszej szkoły, realizują projekt z dotacji programu, Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszu EOG. Tym razem wybraliśmy się na wyjazd studyjny do Fajsławic. W bardzo przyjaznej atmosferze zostaliśmy przyjęci przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice. Spotkanie oraz warsztaty witrażowe odbyły się na terenie ogrodu, który nosi nazwę,, Tymiankowy smak Fajsławic,,. Dowiedzieliśmy się o działaniach i inicjatywach realizowanych przez Stowarzyszenie. Po części oglądowej i warsztatowej był czas na wspólny ,, zdrowy i ekologiczny,, posiłek . Zachwycaliśmy się tym urokliwym miejscem. Chwilę z historią przeżyliśmy, zwiedzając ruiny zamku w Krupem. Dziękujemy fundacji za ciekawy wyjazd warsztatowy.

          • Partyzanckim szlakiem...

          • Klasy 3, 4,5 i 6 wyruszyły na szlaki partyzanckie . Przewodnikiem naszych grup był Pan profesor Stanisław Rząd. Pierwsza trasa wiodła przez Zwierzyniec, Obrocz, Kosobudy, Szewnię, Bliżów, Potoczek, Suchowolę, Zaboreczno i Krasnobród. Druga trasa to tereny Puszczy Solskiej: Majdan Stary, Szarajówka,Łukowa, Osuchy, Dębowce, baza partyzancka nr.3,Hamernia i Górecko Kościelne. Celem naszego wędrowania było poznanie miejsc pamięci naszej,,Małej Ojczyzny,,. Poznaliśmy historię naszego rejony i oddaliśmy cześć poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej. Podczas wędrówki śpiewaliśmy piosenki żołnierskie i patriotyczne.

          • Członkowie Klubu Wolontariusza na wizycie w Lublinie

          • 27 września 2021r. Członkowie Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej w Dąbrowicy uczestniczyli w wizycie studyjnej w Lublinie. Ósmoklasiści, biorąc udział w spacerze badawczym po Ogrodzie Saskim, rozmawiali o partycypacji i podawali przykłady obywatelskich inicjatyw w swoim otoczeniu. Kolejnym etapem wizyty było spotkanie w lubelskim Ratuszu z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta oraz odsłuchanie hejnału z rstuszowego balkonu. Młodzi wolontariusze zwiedzili także urokliwe lubelskie Stare Miasto, Plac Litewski z m. in. "okiem" kamery do Wilna oraz zamek królewski. Wizyta w Lublinie odbyła się w ramach projektu "Jesteśmy młodzi, o obywatelskość nam chodzi". Serdecznie dziękujemy organizatorowi i fundatorowi wyjazdu - fundacji " Bliżej pasji" za bardzo dobrą organizację i niezapomniane wrażenia.