z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie lubelskim jest prowadzony przez „Kurier Lubelski”.
Szkoła Roku - zachęcamy do głosowania!
"Pola Nadziei"
6 października wolontariusze z naszej społeczności szkolnej wzięli udział w inauguracji kampanii hospicyjnej "Pola Nadziei". Odbyła się na placu przy hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Akcja ma na celu nawiązanie współpracy hospicjów i placówek edukacyjnych. Celem kampanii jest kształtowanie wrażliwości i empatii na potrzeby drugiego człowieka. Wspólnie z uczestnikami inauguracji wolontariusze zasadzili cebulki żonkili- symbol nadziei i pamięci.
"Plastusiowy pamiętnik"
6 października 2022 roku dzieci z klas I-III oraz z najstarszej grupy przedszkolnej wybrały się do Biłgoraja na przedstawienie teatralne. W BCK Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia przedstawił sztukę pt. ,,Plastusiowy pamiętnik". ,,Plastusiowy Pamiętnik” to spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna mówiła o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości. Po obejrzeniu spektaklu, korzystając z pięknej pogody dzieci zwiedziły piękny Biłgoraj.
Dzień Chłopaka
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
To już kolejne wyzwanie, które podjął Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy w nowym roku szkolnym. Tym razem uczniowie wzięli udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. #ESSD to integracja kulturowa dzieci poprzez szeroko rozumiany ruchowy plan lekcji. Klasy IV - VII rozegrały igrzyska w grach planszowych, a pozostali uczniowie ćwiczyli w rytm muzyki Majki Jeżowskiej. Ruch i ćwiczenia umysłu to był prawdziwy strzał w 10. Następna edycja wydarzenia już za rok! Na pewno z naszym udziałem!
#ESSD2022#ESSDPoland# BeActive#edukacjawruchu#AKiL
Z wizytą na lotnisku...
Dnia 29 września 2022r. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w wycieczce do Świdnika oraz Lublina. Głównym punktem programu było zwiedzanie lotniska w Świdniku ,,Lublin Aiport”. Uczestnicy wycieczki zobaczyli elementy infrastruktury portu lotniczego w strefie ogólnodostępnej. Zapoznali się z pracą lotniska jak i elementami „ścieżki pasażera”. Był też czas przeznaczony na obserwację lądującego i startującego samolotu wraz z informacją co dzieje się na płycie lotniska. W Świdniku uczniowie odwiedzili też Strefę historii. Dzieci poznały lotnicze tradycje Świdnika i sylwetki ludzi z nimi związanych, obejrzały fragmenty filmu oraz dowiedziały się, jak powstaje śmigłowiec. Poza tym zapoznały się z historią WSK PZL Świdnik, zobaczyły egzemplarze motocykli zgromadzonych w Strefie, poznały budowę motocykla, dowiedziały się co odróżnia motocykl od innych pojazdów. W dalszej części uczniowie przejechali do Lublina, aby poznać jego historię, która została w interesujący sposób przekazana przez panią przewodnik. Nie zabrakło też wielu ciekawostek, które rozbawiły uczniów. Dzieci zobaczyły: Bramę Krakowską prowadząca na Stare Miasto, rynek z ciekawymi kamieniczkami, Trybunał Koronny na rynku, Plac po Farze, Bramę Grodzką prowadząca do zamku, Zamek Lubelski, Bazylikę oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława, Archikatedrę Lubelską. Jak Lublin, to oczywiście cebularz, dlatego uczniowie zwiedzili Regionalne Muzeum Cebularza. Podczas pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona została geneza powstania tego wspaniałego wypieku z terenu Lubelszczyzny. Podczas wizyty w muzeum każdy poznał legendę i przepis na cebularza. W czasie pokazu uczniowie na chwilę stali się piekarzami przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy, które zostały zjedzone z wielkim apetytem.
eTwinning z Panią Edytą Borowicz-Czuchryta
- 6
Pani Edyta poraz kolejny przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Tym razem uczniowie zapoznali się z zawartością magicznej walizeczki #BANACH3D pełną długopisów 3D.
Ei System Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji eTwinning Polska ETwinning Europe Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy
Na Festiwalu Nauki...
- 2
I kolejny wyjazd.... Tym razem obraliśmy kierunek na stolicę województwa. Lubelskie uczelnie wyższe zaprosiły uczniów podstawówek na niezwykły Festiwal Nauki. Czwartoklasiści zagrali w matematyczne koło fortuny w Instytucie Matematyki i Fizyki UMCS. Piątoklasiści uczestniczyli w pasjonujących zajęciach z chrząszczomanii, a uczniowie klasy szóstej i siódmej podziwiali drapieżców i *fałszywe oczy* ich ofiar w Collegium Agronomicum Uniwersytetu Przyrodniczego. Przyszli studenci lubelskich uczelni zwiedzili także klimatyczne Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie na krótko *przenieśli się* do czasów naszych przodków - poznali ich zajęcia, sprzęty, domostwa, obyczajowość. To był wyjazd obfitujący w niezwykłe wydarzenia i emocje.
Narodowe Czytanie
8 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy wzięli udział w 11 edycji Narodowego Czytania. Jest to akcja organizowana przez Prezydenta Polski od 2012 roku. W tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" A. Mickiewicza. Zgromadzeni wysłuchali kilku wybranych ballad m.in. "Pani Twardowska", "Świtezianka", "Powrót taty", "Rękawiczka" w wykonaniu uczniów klasy VI i VII.
Instaling
Po raz kolejny rozpoczynamy naukę języka angielskiego z InstaLingiem – stroną WWW do skutecznej nauki słówek. Chcemy ułatwić naszym uczniom przyswajanie nowych słówek, sprawić, by uczenie się ich było mniej stresujące i bardziej efektywne. Chcemy też umożliwić każdemu uczniowi przeżycie sukcesu. Każde dziecko, niezależnie od posiadanych umiejętności i zasobu wiedzy jest w stanie uczyć się na InstaLingu i rozwijać swój zasób słownictwa. Najtrudniejsze jest wyrobienie sobie nawyku systematycznego logowania się na stronę https://instaling.pl i wykonanie codziennej około 5 minutowej sesji, ale naprawdę warto. Zachęcamy rodziców do bezpłatnego zalogowania się na stronie i śledzenia postępów swoich dzieci i motywowania ich do codziennej pracy.
Szlakiem walk partyzanckich w Puszczy Solskiej
Sezon turystyczny 2022/23 ROZPOCZĘTY! Tym razem wyjazd miał charakter bardzo szczególny, bo wpisywał się w obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Aby uczcić to niezwykle tragiczne dla Polski wydarzenie uczniowie klas V i VI wędrowali szlakiem walk partyzanckich w Puszczy Solskiej. Odwiedzili miejsca niezwykle ważne dla naszej Małej Ojczyzny - Osuchy, Szarajówkę, Sigłę, Józefow. Z zaciekawieniem poznawali historię tych miejscowości i jej mieszkańców, którzy doznali ogromnego cierpienia podczas II wojny światowej. Uczniowie zrozumieli, że to dzięki ich ofierze żyją i uczą się w wolnej Polsce. CZĘŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! Składamy gorące podziękowania Panu Stanisławowi Rządowi za kolejną już piękną lekcję patriotyzmu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie