Lubisz decydować o swoim życiu? Na pewno! Młodzi z Dąbrowicy też lubią mieć wpływ na to jak żyją. Opowiedzieli o tym w krótkim filmie.
Fundacja Bliżej Pasji
Maciek laureatem Małego Konkursu Recytatorskiego
Maciej Hajduk - uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy został laureatem etapu gminnego 41. Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 27 kwietnia w remizo – świetlicy w Nadrzeczu i weźmie udział w eliminacjach powiatowych w Biłgorajskim Centrum Kultury. Szkołę reprezentowały także dwie recytatorki z klasy V - Zuzanna Bielak, która otrzymała wyróżnienie i Alicja Socha. Ogromne GRATULACJE!!! Trzymamy kciuki za naszego laureata i życzymy mu powodzenia na szczeblu powiatowym.
iTeatr
Nasi najmłodsi uczniowie w tym roku szkolnym kontynuują udział w projekcie Iteatr TVP. iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami transmisji teatralnych na żywo, są głównie uczniowie szkół oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych, bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny. W tym roku szkolnym nasi uczniowie obejrzeli następujące spektakle teatralne: ,,O mniejszych braciszkach św. Franciszka" Teatru Maska w Rzeszowie, „Zaginiony świat” z Teatru Maska w Rzeszowie, oraz „Koziołek Matołek” z Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Kwesta na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach
Rodzice uczniów naszej szkoły oraz mieszkańcy Dąbrowicy po raz kolejny otworzyli swoje serca dla potrzebujących aktywnie angażując się w kiermasz ciast i kwestę na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach k. Zamościa. Jest to cykliczna akcja w ramach kampanii Pola Nadziei, w której młodzi wolontariusze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy uczestniczą od kilku lat. W tym roku nasi uczniowie wspomogli hospicjum kwotą 1482 zł. OGROMNIE DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom za ten dar serca!!! Pamiętajmy, DOBRO POWRACA!!!
Global Connection
W naszej szkole znowu międzynarodowo! Uczniowie klasy piątej spotkali się online z kolegami z Wietnamu, z Vinschool Central Park w Ho Chi Minh city. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu Global Connection. Uczniowie spotykają się na wspólnych lekcjach przygotowywanych wspólnie z rówieśnikami z krajów na całym świecie. Dzisiejsza lekcja dotyczyła problemów ekologicznych dotykających naszą planetę oraz zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie przygotowali zagadnienia do omówienia, prezentacje oraz wspólnie zagrali w Kahoota – quiz sprawdzający wiedzę z dzisiejszej lekcji. Do dzisiejszego spotkania przygotowywali się na lekcjach przyrody i języka angielskiego.
Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia
- 4
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
Książę Mieszko I został ochrzczony prawdopodobnie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r., zgodnie z ówczesnym zwyczajem w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór.
Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze.
Warto podkreślić, że relacje i źródła historyczne dotyczące Chrztu Polski są niezwykle skromne, dlatego wiele kwestii w tym zakresie to hipotezy historyków.
Uczniowie kl. VIII i oddziału przedszkolnego naszej szkoły uczcili to niezwykłe wydarzenie kształtujące losy polskiej państwowości przedstawiając
spektakl pt. ,, Chrzest Polski”. W scenariuszu wykorzystano fragmenty powieści Ignacego Kraszewskiego ,, Lubonie”. Uczniowie odegrali historyczne sceny, prezentując się w pięknych strojach z epoki. Przedstawienie wzbogaciła muzyka i tańce Ziemi Biłgorajskiej.
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników
Placówka Terenowa KRUS w Biłgoraju informuje, iż po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS.
Z turnusów tych mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2007-2015.
Ponadto w ostatnim czasie niestety nadal odnotowujemy niski napływ wniosków o rehabilitację leczniczą dla osób dorosłych.
Ponownie zwracamy się więc do Państwa o pomoc w rozpropagowaniu informacji o możliwości skorzystania przez rolników z sanatorium KRUS.
W załączeniu przesyłamy przygotowane informacje nt. rehabilitacji dzieci i dorosłych mieszkańców wsi z prośbą o wywieszenie ich na tablicy ogłoszeń w Państwa siedzibie lub na stronie internetowej.
Z poważaniem
Mariusz Łysiak
Kierownik Referatu
KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
PLACÓWKA TERENOWA W BIŁGORAJU / REFERAT PREWENCJI,
REHABILITACJI I ORZECZNICTWA LEKARSKIEGO
ul. Włosiankarska 5, 23-400 Biłgoraj, Polska
T: +48 84 688 25 00
IP: 6040030
Konkurs InstaLogik III edycja 2021/22
Alicja Socha najlepsza w powiecie Biłgorajskim w kategorii klas 5!
InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. W ogólności jego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
Jula finalistką konkursu „Cosmic Challenge: Curiosity”
1 kwietnia 2022 roku w Instytucie Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się kolejny finał konkursu Cosmic Challenge, organizowanego przez Fundację „SpaceShip” od 2019 roku. Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” była skierowana do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż. Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory. Zwycięzcy wyjadą w nagrodę do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji. Urania była patronem medialnym konkursu.
Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” wystartował 1 grudnia 2021 roku. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa. W jego realizacji pomagało Obserwatorium Pic du Midi z Francji.
W dniu 1 kwietnia 2022 r. w Instytucie Informatyki UMCS odbył się kolejny Finał "Cosmic Challenge” organizowany przez Fundację SpaceShip we współpracy z obserwatorium astronomicznym Pic du Midi z Francji. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory.
Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu “Cosmic Challenge: Curiosity” zostali:
Miejsce I: Mikołaj Maziarek – SP nr 151 w Krakowie
Miejsce II: Marta Czupajło – PSP im Ziemi Kujawskiej w Dobrem
Miejsce III: Julia Wasąg – SP w Dąbrowicy
Zwycięzcy w nagrodę pojadą do obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we Francji.
Zwycięzców wybierało Jury w składzie:
- dr Natalia Zalewska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
- dr Izabela Kowalska-Leszczyńska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Kinga Gruszecka – Polska Agencja Kosmiczna
- prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Robert Lubański – Mars Society Polska
Program Cosmic Challenge został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat.
Patronat medialnym nad konkursem sprawowały: Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radio Lublin.
Instytucją Wspierającą program od roku 2019 jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Całość artykułu pod linkiem:
„To Ty decydujesz, co jesz i jak żyjesz!”
- 12
17 marca 2022r. w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy miało miejsce niezwykłe wydarzenie – gala projektu "Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!" realizowanego przez Samorząd Uczniowski przy współpracy z fundacją „Bliżej Pasji”.
Hasło przewodnie wydarzenia, wynikające ze zorganizowanej w grudniu debaty oxfordzkiej, było doskonałą okazją do podjęcia wielu ciekawych aktywności związanych tematycznie z ekologią i zdrowym stylem życia.
W ramach inicjatywy odbyły się m.in. happening ekologiczny „Środowisko ponad wszystko”, konkursy – plastyczny, na ozdobę z materiałów ekologicznych, poetycki, a najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w piosenkach i zabawach ruchowych o treściach prozdrowotnych. Na zakończenie wszyscy zebrani posmakowali pysznych świeżych soków i owoców ze zdrowego stołu.
Nasi uczniowie udowodnili, że zdrowie i jakość życia to wartości ważne dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanowiska. Przedsięwzięcie angażowało całą społeczność lokalną Dąbrowicy oraz wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Fundacji „Bliżej Pasji” – P. Monika Dominik i P. Agata Czwórnóg oraz Radny Gminy Biłgoraj – P. Wiesław Maciocha.
Głównym opiekunem projektu jest nauczyciel SP w Dąbrowicy – P. Monika Frąk.
Solidarni z Ukrainą
Człowiek jest tyle wart, ile może zrobić dla innych. Szkolny Klub Wolontariatu i społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy przy współpracy z miejscową parafią p.w. św. Maksymiliana Kolbego z zapałem zaangażowali się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Zebrane artykuły spożywcze i chemiczne, słodycze, środki czystości zostały przekazane dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie przed okrucieństwami wojny m. in. w naszej miejscowości. Akcja "Solidarni z Ukrainą" spotkała się z ogromnym odzewem. Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Szkoły po raz kolejny udowodnili, że nasza mała społeczność ma ogromne serca!!! DZIĘKUJEMY!!!
Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia
Uczniowie klas IV-VIII po raz kolejny zdobyli dla naszej szkoły Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia, tym razem w XVII edycji programu Insta.Ling dla szkół. Wyróżnienie to świadczy o dużym zaangażowaniu w naukę większości uczniów, ich systematycznej pracy oraz wysokiej liczbie opanowanych angielskich słówek. Brawa dla najbardziej zaangażowanych!!! Mistrzowie w ciągu jednego półrocza opanowali około 1000 nowych słów i zwrotów, co wyraźnie zwiększa ich skuteczność komunikacyjną. Biorąc pod uwagę, że za nami już trzy edycje pracy z Insta.Lingiem, można stwierdzić, że wśród naszych uczniów jest już naprawdę spora grupa, która doskonale opanowała słownictwo z wielu różnych zakresów tematycznych. Z nowym półroczem wystartowała kolejna edycja. Życzymy wytrwałości i sukcesów i tym razem.
21 marca 2022
Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Bez Plecaka, Dzień Kolorowych Skarpetek
5Wiosna, cieplejszy wieje wiatr... Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy - ci mali i ci więksi - bardzo radośnie i kreatywnie powitali pierwszy dzień wiosny. Maluchy, zgodnie ze szkolną tradycją, wykorzystały słoneczną pogodę i wyruszyły na pierwszy wiosenny spacer z kolorową Marzanną. Starsi uczniowie zadbali o kolory wiosny na swoich ubraniach. 21marca to także w naszej szkole Dzień Bez Plecaka - inwencja uczniów przekroczyła najśmielsze wyobrażenia! Co ważne - wiosenną radość nasi uczniowie przekuli na empatię, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa, czego wyrazem były kolorowe, niepasujące do pary skarpetki. To był fantastyczny dzień - pełen radości, energii, akceptacji i życzliwości dla każdego człowieka. Brawo, nasi uczniowie!
Szkolenie dla nauczycieli
Dnia 23 lutego 2022 nauczyciele uczestniczyli w warsztatach o tym jak korzystać z robotów w edukacji.
Szkolenie prowadizła Pani Edyta Borowicz-Czuchryta
https://www.facebook.com/edyta.borowiczczuchryta/posts/5061316950574399
BAL KARNAWAŁOWY 2022
- 2
Dziś w przedszkolu odbył się tradycyjny bal przebierańców, dzieci wyczekiwały go z niecierpliwością. Dobra zabawa, muzyka, taniec, śpiew, smakołyki = ogrom radości
Tak bawiły się dzieci z DĘBOWEJ CHATKI
Trelelele Ukulele - nauka gry na ukulele
Klasa I rozpoczęła innowacyjną naukę gry na ukulele. Koncepcja została oparta na kolorach - każdemu akordowi została przyporządkowana określona barwa. Metoda UKUKOLORKI to także książka "Trelelele Ukulele". W przygodzie nauki gry na ukulele towarzyszą dzieciom Trelka i Ukulelelek , wesołe postacie, które zwracają uwagę dziecka na istotną treść nauczania: akordy, wzory bicia, podstawy muzyki i teorii rytmu.
Kolorowe symbole akordów ułatwiają opanowanie umiejętności gry na instrumencie. To gwarancja szybkiego sukcesu nawet bez wcześniejszej znajomości nut. Już po jednej lekcji dzieci są w stanie zagrać pierwszą piosenkę!
Dwa uproszczone akordy wystarczą, aby zagrać prostą piosenkę. Zobaczcie sami. Tak grają pierwszoklasiści, po trzech lekcjach.
"Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!"
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy aktywnie włączył się w projekt "Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!" realizowany przez fundację Bliżej Pasji.
Młodzi obywatele i wolontariusze chcieli uświadomić swoim kolegom i koleżankom, że aktywne podejmowanie działań, zwłaszcza w najbliższej okolicy, ma sens, że mogą mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Nie warto czekać i przyglądać się, warto działać i zmieniać rzeczywistość.
Spotkanie zostało poprzedzone ankietą diagnostyczną przeprowadzoną wśród uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej. Wynikało z niej, że należy kultywować pamięć o przeszłości – dziedzictwie kulturowym regionu, jego historii, tradycjach, bo tylko w ten sposób można kształtować swoją przyszłość. Stąd właśnie pomysł na pierwszą inicjatywę w ramach projektu - „Spotkanie z historią”.
Swoją wiedzą o historii Dąbrowicy podzielił się z uczniami zaprzyjaźniony ze szkołą Pan Dominik Róg – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, regionalista i pasjonat historii. Ze względu na obostrzenia sanitarne spotkanie odbyło się w formule on – line na platformie MS Teams.
W drugiej części spotkania uczniowie przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą historii mierzenia czasu oraz zaprosili swoich kolegów do obejrzenia wystawy zegarów, które sami zgromadzili. Najstarsze eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z czasów zaboru rosyjskiego.
Wszyscy uczestnicy spotkania mogli też spróbować regionalnych wypieków przygotowanych przez uczniów.
Głównym opiekunem projektu jest nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy – P. Monika Frąk.
UWAGA KONKURS!!! Zimowy Mistrz Wypracowań
Rozpoczyna się właśnie Zimowy Mistrz Wypracowań, czyli nowy konkurs z nagrodami organizowany przez Dyktanda.pl!
To idealna okazja, aby poćwiczyć swój talent pisarski, wykazać się zdobytą już wiedzą, a także poznać nowe zagadnienia.
Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych - dzieci, młodzież i dorosłych. Udział w konkursie jest w pełni bezpłatny!
Wystarczy kliknąć ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU na poniższej stronie:
https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan
Następnie pozostaje już tylko wybranie interesujących nas tematów.
Dla aktywnych uczestników organizator przygotował nagrody gwarantowane! Aby je zdobyć, wystarczy zgromadzić określoną liczbę punktów. Oprócz tego przewidziane są nagrody główne, o wartości sięgającej dwóch tysięcy złotych!
Konkurs Zimowy Mistrz Wypracowań potrwa do 28.02.2022 r. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy zdobycia wymarzonych nagród!
https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan
Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Geografia w terenie
W słoneczny dzień 8.10 2021 r. uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę rowerową do lasu. Odbyła się lekcja geografii w terenie, ćwiczenia z mapą, wyznaczanie kierunków i opisywanie składników krajobrazu. Wędrówki leśnymi drogami, w otoczeniu kolorowych, jesiennych drzew to chwile przyjemności i niezapomnianych wrażeń.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie