Z radością informujemy, że w Niedzielę Palmową społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy zorganizowała kolejny kiermasz wielkanocny na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Uczniowie oraz ich rodziny przygotowali wyjątkowe wypieki, które sprzedawane były przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu – wasze serce, empatia i zaangażowanie stanowią wartość nieocenioną. Zebrana kwota 4020 zł została przekazana na wsparcie hospicjum. Dziękujemy za wspólny wysiłek i okazaną pomoc!
Kiermasz wielkanocny na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych
- 10
Bo miarą człowieczeństwa jest dobro, które czynimy dla innych...
Ogromnie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w kiermaszu wielkanocnym. Zebrane środki zasiliły konto Karolka Ziomka - dzielnego wojownika walczącego o swoje zdrowie. Przedsięwzięcie zainicjowali Rodzice naszych uczniów przy współudziale spoleczności szkolnej. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Pani Małgosi Kiszczak - osoby o wielkim sercu i złotych rękach.
Warsztaty kulinarne oraz zdobienia pisanek w Dąbrowicy
- 3
2 kwietnia 2025 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach wielkanocnych, które odbyły się w remizie strażackiej. Była to inicjatywa realizowana w ramach projektu Aktywny Samorząd Uczniowski. Kolejne tego typu wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich "Dąbrowiczanki", a jego celem było przybliżenie dzieciom tradycji związanych z Wielkanocą oraz umożliwienie im bezpośredniego doświadczenia dawnych technik kulinarnych i zdobniczych.
Podczas warsztatów uczniowie po tym, jak prawdziwymi brzozowymi miotłami wymietli zimę, poznali różne zwyczaje wielkanocne oraz nauczyli się, jak zdobić pisanki przy użyciu tradycyjnej techniki batikowej. Ta wymagająca precyzji metoda polega na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem, a następnie barwieniu jajek na intensywne kolory. Dowiedzieli się, jak powstają palmy wielkanocne i skąd się bierze popiół na Środę Popielcową.
Nie zabrakło również kulinarnych atrakcji. Dzieci miały możliwość samodzielnie ubić śmietanę na masło przy pomocy tradycyjnych maselnic, a następnie skosztować go na słodkiej bułce. Poznały także proces wytwarzania twarogu, odciskając zsiadłe mleko przy wykorzystaniu dawnych narzędzi. Smakiem Świątecznych potraw dopełnił degustacja tradycyjnego żurku oraz maślanki.
Podczas spotkania nie zabrakło również słodkich wypieków. Mamy uczniów przygotowały pyszne babki wielkanocne, które stanowiły doskonałe zwieńczenie kulinarnych warsztatów.
Warsztaty wielkanocne w Dąbrowicy były nie tylko cenną lekcją tradycji, ale także wspaniałą okazją do integracji oraz wspólnej zabawy. Wspólnie z seniorkami odśpiewano ludowe piosenki “Hej od Biłgoraja jadę”, “Lipkę”, “W moim ogródecku”.Uczniowie z entuzjazmem angażowali się w każde zadanie, a zdobytą wiedzę i doświadczenie smaków i zapachów tradycyjnych potraw będą przywoływać we wspomnieniach w przyszłości. Dziękujemy organizatorom, szczególnie pani Monice Frąk - naszej nauczycielce historii oraz uczestnikom za stworzenie niezapomnianej atmosfery i podtrzymywanie pięknych polskich tradycji!
Sukces Gabrysi
Uczennica klasy 5 Gabriela Radawiec reprezentowała naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym " Czy znasz...?" zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczna w Zamościu, w którym wymaga się od uczestników nie tylko przeczytania wskazanych książek, ale także doskonałej znajomości ich treści. W tym roku pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o utwory: P. Hickes" Aveline Jones i duch z Malmouth", G. Bąkiewicz "Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry", E. Hunter "Ogień i lód", J. Oliver "Olbrzymie przygody Billy'ego", B. Guterson "Sekrety Hotelu Winterhouse".
I etap konkursu (szkolny) odbył się 12.03.2025r., do II etapu , który odbył się 19.03.2025r. zakwalifikowało się 102 uczniów z 34 szkół podstawowych z województwa lubelskiego.
Komisja konkursowa wyłoniła 21 finalistów, którzy przeszli do III etapu. Gabriela wykazała się ogromną wiedzą i zasłużyła na tytuł finalisty. Gratulujemy sukcesu wszystkim uczestnikom.
Projekt eTwinning “Science & fun”
Projekt eTwinning “Science & fun” realizowany przez klasę V dobiega końca. Ostatnim zadaniem projektowym było przeprowadzenie eksperymentów według wskazówek przygotowanych przez włoskich kolegów. Uczniowie najpierw poznawali angielskie słownictwo potrzebne do tworzenia instrukcji oraz nazywania niezbędnych produktów. Uczyli się również jak dzielić działania na etapy oraz precyzyjnie je nazywać, tak, by partnerzy projektowi zrozumieli na czym polega przeprowadzony eksperyment. Oto przeprowadzone eksperymenty:
Archiwum Aktualności