1 kwietnia 2022 roku w Instytucie Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się kolejny finał konkursu Cosmic Challenge, organizowanego przez Fundację „SpaceShip” od 2019 roku. Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” była skierowana do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż. Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory. Zwycięzcy wyjadą w nagrodę do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji. Urania była patronem medialnym konkursu.
Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” wystartował 1 grudnia 2021 roku. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa. W jego realizacji pomagało Obserwatorium Pic du Midi z Francji.
W dniu 1 kwietnia 2022 r. w Instytucie Informatyki UMCS odbył się kolejny Finał "Cosmic Challenge” organizowany przez Fundację SpaceShip we współpracy z obserwatorium astronomicznym Pic du Midi z Francji. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory.
Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu “Cosmic Challenge: Curiosity” zostali:
Miejsce I: Mikołaj Maziarek – SP nr 151 w Krakowie
Miejsce II: Marta Czupajło – PSP im Ziemi Kujawskiej w Dobrem
Miejsce III: Julia Wasąg – SP w Dąbrowicy
Zwycięzcy w nagrodę pojadą do obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we Francji.
Zwycięzców wybierało Jury w składzie:
- dr Natalia Zalewska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
- dr Izabela Kowalska-Leszczyńska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Kinga Gruszecka – Polska Agencja Kosmiczna
- prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Robert Lubański – Mars Society Polska
Program Cosmic Challenge został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat.
Patronat medialnym nad konkursem sprawowały: Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radio Lublin.
Instytucją Wspierającą program od roku 2019 jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Całość artykułu pod linkiem: