• Młodzieżowa Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej

          • Społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy miała okazję przywitać w swoich progach przedstawicieli Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy.

            Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca strażaka, jakie należy posiadać predyspozycje, aby nim zostać. Przedstawiono specyfikę pracy, omówiono wyposażenie znajdujące się na samochodach ratowniczo – gaśniczych oraz nowoczesny sprzęt pożarniczy służący w akcjach ratujących życie i zdrowie okolicznych mieszkańców.

            Młodzi druhowie zachęcali do wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej, bo służba w tej formacji to nie tylko niesienie pomocy poszkodowanym, ale także doskonała okazja do budowania tężyzny fizycznej, wspólnego spędzania czasu i dobrej zabawy. Warto zaznaczyć, że członkami Młodzieżowej Drużyny OSP jest kilkunastu uczniów kl. VII – VIII Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy.

            Spotkanie było doskonałą okazją do przypomnienia o bezpiecznych zachowaniach oraz sposobach unikania zagrożeń. Strażacy odpowiadali na liczne pytania uczniów dotyczące ich trudnej i odpowiedzialnej służby. Najmłodsi mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia pokazów gaśniczych i przejażdżki wozem strażackim, trochę starsi zmierzyli się z niełatwą techniką obsługi sprzętu gaśniczego.

            Gościem szczególnym spotkania był Wójt Gminy Biłgoraj – Wojciech Dziduch, któremu bardzo bliskie są działania podejmowane przez Ochotniczą Straż Pożarną. Podkreślił rolę tej organizacji w działalności na rzecz ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa, ale też wskazał na udział OSP w życiu kulturalnym lokalnej społeczności. Zapewnił o swoim wsparciu dla wszelkich inicjatyw podejmowanych przez młodych druhów zarówno w dziedzinie profilaktyki przeciwpożarowej, jak też w sferze kształtowania postaw młodych ludzi i budzenia ich wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

          • Europejskie wyróżnienie

          • dla Nauczyciela i Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy

            Pani Ewa Sokół nauczycielka języka angielskiego oraz Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy została uhonorowana prestiżową Europejską Odznaką Jakości e Twinning za realizację projektu” Around town with English”.

            Jak podkreśliło Krajowe Biuro eTwinning praca i działania podjęte w ramach projektu, nie tylko spełniają kryteria Odznaki Jakości eTwinnig, ale także stanowią doskonały potencjał rozwojowy dla kolejnych projektów.

            Zastosowane inicjatywy edukacyjne są dobrym przykładem, godnym naśladowania przez inne szkoły zarówno w kraju, jak i za granicą.

            Kontynuując działania zmierzające do podnoszenia poziomu wiedzy naszych uczniów oraz poprawy jakości pracy szkoły P. Ewa Sokół opracowała i wdrożyła wspólnie z krajami partnerskimi kolejny projekt międzynarodowy.

          • Wizyta w RCEZ i w kinie na filmie "Chłopaki"

          • W środę 28.02.2024r. nasi uczniowie z klasy VIII i VII odwiedzili jedną ze średnich szkół w Biłgoraju. Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej zapraszali do podjęcia nauki i zdobywania zawodów elektryka, mechanika samochodowego, informatyka, programisty, ekonomisty. Szkoła ma ofertę kształcenia dla chłopców i dla dziewcząt. Mogliśmy poznać działające w szkole koła zainteresowań, koło wolontariatu, PCK jak też sukcesy sportowe uczniów. Dzięki takiej wizycie w szkole średniej łatwiej będzie podjąć decyzję o wyborze zawodu . Kolejnym punktem wycieczki do Biłgoraja było spotkanie ze sztuką w Biłgorajskim Centrum Kultury.Uczniowie obejrzeli film pt."Chłopaki", który z pewnością skłoni młodych do refleksji nad życiem.

          • Spotkanie z panią Iloną Dzido

          • 26 lutego 2024 r. uczniowie klas IV - VIII naszej szkoły spotkali się z panią Iloną Dzido, która jest dyrektorem Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju. Było to spotkanie profilaktyczne, które miało na celu zapoznanie społeczności szkolnej z następującymi zagadnieniami:

            1. KONFLIKTY RÓWIEŚNICZE – jak powstają, jak je rozwiązywać oraz jak nie pozwalać im się rozwijać

            2. MEDIACJE szkolne jako sposób na rozwiązywanie sporów uczniowskich

            3. KOMUNIKACJA w relacjach uczniowskich jako wzmacnianie kompetencji miękkich.

            Uczniowie naszej szkoły wiedzą już że:

            • istnieje przemoc fizyczna ale jeszcze trudniejsza może być przemoc psychiczna

            • hejt, wyśmiewanie, upokarzanie, czy odrzucanie od grupy rówieśniczej rani i pozostawia „ślady” w psychice

            • każdy z nas pochodzi z innego domu, innej rodziny i dlatego możemy się różnić, możemy być inaczej wychowani, co może sprzyjać konfliktom

            • konflikty są nieuniknione, dlatego musimy nauczyć się skutecznej komunikacji i sposobów ich rozwiązywania

            • każdy konflikt, czy problem może być rozwiązany w początkowej fazie, zanim jak KULA ŚNIEGOWA stanie się coraz większy i cięższy

            • proszenie o pomoc w sytuacji potrzeby czy kryzysu jest aktem odwagi i dojrzałości, tak samo jak umiejętność przeproszenia

            • każdy uczeń ma wpływ na pomoc koleżankom i kolegom w sytuacjach trudnych

            • nie wolno nam być OBOJĘTNYM – każdy z nas powinien zdecydowanie reagować na krzywdzenie drugiego ucznia

            • mediacje pomagają w rozwiązywaniu sporów

            • mediacje przenoszą odpowiedzialność za konflikt na uczniów, uczą ich, że to oni odpowiadają za to, jak kształtują się ich relacje.

            Aby konfliktów szkolnych było jak najmniej, a każde dziecko czuło się w szkole dobrze

            i bezpiecznie kierujmy się: EMPATIĄ, SZACUNKIEM, ZROZUMIENIEM, ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ZA SIEBIE NAWZAJEM I CHĘCIĄ POMOCY DRUGIEJ OSOBIE.

            Dzięki temu spotkaniu uczniowie mieli okazję do refleksji nad swoim zachowaniem, nad swoimi relacjami oraz nad swoim sposobem komunikowania się z otoczeniem. Ważne było także dla dzieci uświadomienie sobie, że im starsi jesteśmy, tym bardziej mamy powinność, aby wziąć odpowiedzialność za swoje relacje, za swoje zachowania i za swoje konflikty.

            Nikt z nas nie jest pewny jutra i sami nie wiemy, kiedy to my będziemy potrzebowali czyjejś pomocy, dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili pomagać innym.

            W sytuacji kryzysu warto korzystać z pomocy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, gdzie pomoc otrzymują zarówno dorośli jak i dzieci.

            Pamiętaj ! Masz WYBÓR! Przemoc jest zawsze złym wyborem.

          • "Klikam z głową" i "Bakcyl"

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy chcą dbać o swoje bezpieczeństwo cyfrowe. Przemoc w sieci to zjawisko coraz częściej spotykane i coraz częściej dotykające każdego z nas. W ramach Dni Bezpiecznego Internetu uczniowie kl. I - III i V - VIII uczestniczyli w webinarach z cyklu "Klikam z głową" i "Bakcyl" dotyczących ochrony danych i wizerunku w sieci oraz bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni. Przeprowadzono także zajęcia grupowe poruszające tę tematykę.

          • Choinka szkolna

          • W dniu 25 stycznia 2024r. odbyła się zabawa choinkowa. Pierwsze takty muzyki rozbrzmiały o godzinie piętnastej, ale zabawa, jak zwykle, rozkręciła się na dobre nieco później, gdy wszyscy goście byli już na miejscu, gotowi do choinkowych tańców. Wodzirej wyśmienicie poprowadził zabawę od pierwszej do ostatniej minuty! Wszyscy uczestnicy bez względu na wiek, bawili się rewelacyjnie. Wielką radość dzieciom, a zwłaszcza najmłodszym sprawiła wizyta Św. Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor; każdy był uśmiechnięty i zadowolony. Na pewno to wydarzenie przejdzie do historii szkoły jako bardzo udane.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • 23 stycznia 2024 r. w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki oraz klasy I - III zaprezentowały wzruszający i zabawny montaż słowno – muzyczny. Były to piosenki, wiersze i tańce, które swoją treścią przekazały podziękowanie za bezwarunkową miłość dziadków do swoich wnucząt. Występ dzieci wprawił wszystkich w radosny nastrój i został nagrodzony gromkimi brawami. Dla naszych gości zostało również odśpiewane uroczyste „100 lat”. Po zakończonym występie Pani Dyrektor złożyła wszystkim babciom i dziadkom życzenia i podziękowała za przybycie. Następnie dzieci udały się do swoich dziadków z życzeniami i drobnym upominkiem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem zorganizowanym przez rodziców.

          • Zapraszamy do klasy I Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy

          • Szkoła Podstawowa

            Zapraszamy do klasy I Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy.

            Uczniowie klasy I korzystają z sal lekcyjnych, które wyposażone są między innymi w monitory i tablice interaktywne. Szkoła posiada też nowoczesną pracownię językową oraz pracownię biologiczną – fizyczną.

            Nasi uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i talenty uczestnicząc w projektach (również międzynarodowych), konkursach o zróżnicowanej tematyce organizowanych przez szkołę i współpracujące z nią instytucje.

            Aby uatrakcyjnić uczniom czas spędzony w naszej szkole, zapewniamy wycieczki piesze i autokarowe, wyjazdy do teatru, spotkania z ciekawymi ludźmi.

            W pracy z uczniami wykorzystujemy różnorodne formy i metody dostosowane do ich wieku i możliwości psychofizycznych.

            Szkoła aktywnie angażuje się również w realizację projektów, takich jak m.in.:

            • spotkania międzynarodowe on-line z przedszkolakami/uczniami z różnych stron świata w ramach Skype in the Classroom czy programu e - Twinning.

            • otwarte zajęcia integracyjne: Dziecko - Rodzic

            • zajęcia adaptacyjne

            Dzieciom z kl. I oferujemy już od początku ich przygody edukacyjnej w naszej szkole:

            • naukę gry na instrumentach – na ukulele, dzwonkach i flażolecie,

            • naukę tańca nowoczesnego,

            • zajęcia szachowe, kształtujące m.in. myślenie przyczynowo – skutkowe i wyobraźnię przestrzenną,

            • zajęcia z elementami programowania i kodowania oraz robotyki, wprowadzające dzieci w świat nowych technologii

            Wszystkie zajęcia są prowadzone przez kompetentną, życzliwą dzieciom, wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, systematycznie doskonalącą i rozwijającą swój warsztat pracy. W grupie młodszej nad bezpieczeństwem dzieci czuwa także pomoc nauczyciela. 

          • Oferta edukacyjna oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy

          • W ramach funkcjonowania placówki wychowania przedszkolnego objęte są dzieci w wieku od 2,5 roku do 6 lat. Maluchy mają do dyspozycji przestronne i estetycznie urządzone sale zajęć, wyposażone w kolorowe meble i atrakcyjne pomoce dydaktyczne. Wszystko
            to sprzyja zapewnieniu im bezpieczeństwa, przyjaznej atmosfery oraz indywidualnego podejściu do każdego przedszkolaka.

            W cyklu codziennych zajęć realizowana jest pełna podstawa programowa w wymiarze
            5 godzin.
            Oddział przedszkolny zapewnia również możliwość korzystania z dodatkowej opieki przedszkolnej w godz. 13.30 – 16.30. W roku 2023 Szkoła Podstawowa
            w Dąbrowicy otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole
            i w domu”, dzięki któremu pomieszczenia kuchni i jadalni zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt do gotowania oraz nowe elementy wyposażenia.
            Dzieci z oddziału przedszkolnego mają możliwość korzystania z odpłatnego wyżywienia: śniadania, jednodaniowego obiadu oraz podwieczorku. Pełna cena za dzienne wyżywienie wynosi 7 zł.

            Edukacja przedszkolna uzupełniana jest przez wsparcie logopedyczne oraz zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęcia dodatkowe.

            NASZE MOCNE STRONY:

            wszechstronny rozwój wychowanków;
            – przyjazna i serdeczna atmosfera;
            – atrakcyjne metody nauczania;
            – indywidualne podejście do każdego dziecka;
            – wykwalifikowana i kompetentna kadra pedagogiczna.

             

            ZAJĘCIA DODATKOWE:

            • j. angielski

            • religia

            • logopedia

            • zajęcia czytelnicze

            • zajęcia językowe

            • zajęcia plastyczne

            • zajęcia ruchowe

            Zajęcia prowadzone w naszym oddziale przedszkolnym dostosowane są do możliwości, zainteresowań i potrzeb dzieci oraz oczekiwań rodziców. Przedszkolakami zajmuje się wykwalifikowana kadra kreatywnych nauczycieli, systematycznie doskonaląca swoją wiedzę i umiejętności. Podczas zajęć wykorzystywane są aktywne metody pracy, nauczanie poprzez programy i projekty edukacyjne, innowacje pedagogiczne oraz warsztaty.

            PROWADZONE INNOWACJE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024:

            • Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego „Let’s play – Bawię się i uczę” oparta na Międzynarodowym Programie Powszechnej Dwujęzyczności Dzieci.

            METODY PRACY:

            • Elementy metody aktywnego słuchania muzyki wg Batti Straus

            • Zajęcia matematyczne z elementami programu „Dziecięca matematyka” E.Gruszczyk-Kolczyńskiej

            • Bajkoterapia

            • Muzyka relaksacyjna, muzyka klasyczna

            • Metoda pedagogiki zabawy wg Klanzy,

            • Odimienna Metoda Nauki Czytania wg Ireny Majchrzak,

            • Metoda gimnastyki twórczej Labana i Orffa

            • Metody aktywizujące

            PROFILAKTYKA I BEZPIECZEŃSTWO

            W oddziale przedszkolnym prowadzone są działania wychowawcze, profilaktyczne, proekologiczne i prozdrowotne W naszym przedszkolu realizujemy: program wychowania przedszkolnego, ogólnopolski program edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, ogólnopolski program edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek”, międzynarodowy projekt edukacyjny ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”, program ekologiczno-przyrodniczy „Kubusiowi przyjaciele natury” oraz ogólnopolski projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Wszystkie treści wplatane
            są w codzienną pracę z dziećmi i realizowane poprzez różne formy: organizowane
            zajęcia, zabawy, prace plastyczne, akcje, konkursy, uroczystości, spotkania, pogadanki, wycieczki, pokazy, czynności samoobsługowe, itp. Działania wychowawcze zmierzają
            do osiągnięcia dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro
            i piękno.
            Dzieci wprowadzane są również w świat nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych z wykorzystaniem laptopów, tablic i zabaw interaktywnych, a także kodowania.

            W przedszkolny kalendarz na stałe wpisano różnego typu uroczystości i imprezy cykliczne:

            • Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            • Akcja „Sprzątanie świata”

            • Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości

            • Dzień Pluszowego Misia

            • Andrzejki

            • Spotkanie z Mikołajem

            • Wigilijne spotkanie z rodzicami „Jasełka”

            • Dzień Babci i Dziadka

            • Choinka

            • Dzień Ziemi

            • Dzień Rodziny połączony z pokazem talentów i wieczorem filmowym

            • Dzień Dziecka

               

            Oddział przedszkolny funkcjonuje przy szkole podstawowej, a zatem dzieci mają dostęp
            do nowoczesnej infrastruktury rekreacyjno-sportowej, jak plac zabaw, sala gimnastyczna i boisko wielofunkcyjne. Atrakcyjny i certyfikowany sprzęt gwarantuje maluchom pełne bezpieczeństwo, daje możliwość beztroskiej zabawy, rozwijania sprawności fizycznej, a jednocześnie wdraża do przezwyciężenia stresu i nieśmiałości.


             

            WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM LOKALNYM

            Przedszkole jest bardzo otwarte na współpracę ze środowiskiem lokalnym organizując spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, jak np. bibliotekarz, policjant, leśnik, pielęgniarka czy strażak. Dzieci mają okazję brać udział w konkursach organizowanych przez instytucje kulturalno-oświatowe oraz chętnie włączają się w akcje dobroczynne oraz uroczystości lokalne.

            Rodzice chętnie współpracują i często współorganizują  wydarzenia przedszkolne,
            co pozytywnie wpływa na kształtowanie wzajemnych relacji, umożliwiając tym samym kompleksowe zabezpieczenie potrzeb edukacyjnych maluchów.

             

          • Powstańcy’44 – pamiętamy!

          • W ramach innowacyjnego projektu "Powstańcy’44 – pamiętamy!" w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy, uczniowie klasy 8 uczestniczą w zajęciach, które głęboko sięgają historii Powstania Warszawskiego. Projekt skupia się na genezie, przebiegu powstania, symbolach Polski Walczącej oraz codziennym życiu w czasie walk. Zadaniem innowacji jest nie tylko przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty, lecz także rozbudzenie ich patriotyzmu i zainteresowanie lekturami. Dzięki różnorodnym formom nauczania, bieżącej kontroli postępów, projektowi grupowemu oraz wizycie w Muzeum Obozu Zagłady w Bełżcu, projekt "Powstańcy’44 – pamiętamy!" stanowi niezapomniane doświadczenie edukacyjne.

          • Konkurs na Gwiazdę Betlejemską

          • Brawa dla naszych uczniów. Po raz 9 zwyciężyli w konkursie na gwiazdę betlejemską w ramach Orszaku Trzech Króli. W tym roku gwiazdę zrobiły uczennice klasy 6 Ania Sędłak i Martyna Fus.

            https://www.facebook.com/watch/?v=1068362980959445

          • „Maleńka miłość w żłobie śpi....”

          • „Maleńka miłość w żłobie śpi....” pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Świąteczne Spotkanie w naszej szkole. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia. Wspaniali aktorzy przedstawili historię Świętej Rodziny, uświetniając ją pięknymi kolędami i pastorałkami. Wspólnie spędzony czas dał poczucie radości i przygotował do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

          • OTWÓRZ SERCE DLA ZWIERZĄT

          • W okresie przedświątecznym nasi Uczniowie i Rodzice po raz kolejny okazali wielkie serca. Tym razem obdarowali bezdomne zwierzaki z przytuliska w Józefowie. Jesteście wielcy! DZIĘKUJEMY!!!

          • eTwinning „One world, unique countries”

          • Klasa VII, która od początku roku realizuje międzynarodowy projekt eTwinning „One world, unique countries”, spotkała się dzisiaj online ze swoimi projektowymi partnerami z Grecji, Słowenii, Mołdawii, Gruzji i Hiszpanii. Uczniowie przedstawili się i krótko opowiedzieli o sobie, posłuchali o zwyczajach bożonarodzeniowych w innych krajach. Podsumowane zostało również realizowane ostatnio zadanie projektowe dotyczące różnych świąt obchodzonych w poszczególnych krajach. Wkrótce zakończony zostanie ebook o tych świętach, którym się pochwalimy. Uczniowie gromadzili informacje i przygotowywali prezentacje na ich temat. Zdobyta wiedza została sprawdzona w trakcie wspólnego quizu na Kahoot. Z okazji zbliżających się świąt, stworzona została wspólna prezentacja zawierający opisy i zdjęcia potraw przygotowywanych na Święta Bożego Narodzenia oraz padlet, w którym można posłuchach kolęd z krajów biorących udział w projekcie https://padlet.com/.../christmas-carols-in-our-countries...

            Christmas carols in our countries -ONE WORLD, UNIQUE

          • eTwinning "Leonardo da Vinci, a genius artist"

          • Kolejny etap działań w eTwinningowym projekcie „Leonardo da Vinci, a genius artist” już za uczniami klasy IV. Najpierw poznawali fakty z życia genialnego twórcy, następnie na j.angielskim ćwiczyli technikę lustrzanego pisma (Leonardo tak kodował swoje notatki). Na lekcji plastyki wykonali kartki noworoczne dla kolegów projektowych z Grecji i lustrzanym pismem zakodowali życzenia. Ostatnim zadaniem projektowym było wybranie i zredagowanie najważniejszych informacji na temat ważnego etapu w życiu Leonarda, a mianowicie okresu jego terminowania – nauki w jednym z najważniejszych we Florencji warsztacie u artysty Andrei di Cione, znanego jako Verrocchio. Wspólnie z kolegami z Francji, Włoch, Hiszpanii, Turcji i Grecji tworzona jest cyfrowa publikacja o jakże inspirującym włoskim geniuszu.

          • W Centrum Kopernika...

          • Warszawa w świątecznej odsłonie? Proszę bardzo! Mieliśmy niecodzienną okazję doświadczyć tej cudownej atmosfery, dowiedzieć się co nieco o najciekawszych miejscach naszej stolicy i wziąć udział w jarmarku bożonarodzeniowym. Wisienką na torcie były warsztaty w Centrum Nauki Kopernik i ... możliwość rozmowy z gospodarzem tego magicznego miejsca - Mikołajem Kopernikiem. Sezon turystyczny 2023 zakończyliśmy imponująco!