• Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki? - Projekt

            • Klasa I z sukcesem ukończyła projekt ,,Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. W ramach projektu klasa zrealizowała cykl ośmiu lekcji z zakresu edukacji muzycznej. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli kluczowe kompetencje związane z odbiorem muzyki i ekspresją muzyczną. Podczas lekcji uczniowie zagrali na własnoręcznie przygotowanych instrumentach, tworzyli układy taneczne. Dzięki projektowi rozwinęli w sobie potrzebę obcowania z muzyką oraz poczuli przyjemność z jej aktywnego słuchania i tworzenia. Dodatkowo, zdobyli wiedzę o innych dziedzinach sztuki, które łączą się z muzyką.

          • Projekty 2021/22

          • FANTASTYCZNA PRZYGODA z eTWINNING

            PO RAZ KOLEJNY w SZKOLE PODSTAWOWEJ

             w DĄBROWICY

             

             

            Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy po raz kolejny odkrywali nowe eTwinningowe przestrzenie.

             

            Uczestniczyli w warsztatach przybliżających im tajniki zakładania projektów oraz narzędzi informatycznych, jakie można wykorzystywać w eTwinningowych projektach edukacyjnych, które są realizowane w szkole od kilku lat. Angażowanie robota Photona do projektów i związane z nim aktywności to przykłady dobrych praktyk.

             

            Ponownie wybrzmiało to, co najbardziej istotne, że w eTwinning najważniejszy jest uczeń i współpraca.

             

            Uczniowie biorący udział w projektach są bardziej zmotywowani do nauki, zwłaszcza języków obcych, informatyki oraz pozostałych przedmiotów z zakresu współdziałania. Sami chętnie poszukują ciekawych przestrzeni do współpracy, uczą się nowych słów i zwrotów, aby w coraz bardziej atrakcyjny sposób zaprezentować swoją wiedzę rówieśnikom. Należy podkreślić, że tematykę projektu łatwo dostosować do możliwości i zainteresowań uczniów oraz do aktualnie omawianych treści.

             

            Warto mówić o tym, co dobre, a eTwinning niewątpliwie do tych wartościowych projektów należy.

             

            Realizowane projekty w szkole to efekt wieloletniej współpracy z zaprzyjaźnioną ze szkołą P. Edytą Borowicz – Czuchrytą – Microsoft Innovative Educator Expert 2021/2022.

             

            Tytuł edukatora programu Microsoft w ubiegłym roku szkolnym uzyskała również P. Ewa Sokół – nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy i realizator wielu innowacyjnych projektów w ramach eTwinning .

             

            To, co ważne... eTwinning stwarza niesamowitą przestrzeń do rozwoju kluczowych kompetencji uczniów, jak też stanowi nieocenione wsparcie w odkrywaniu kolejnych galaktyk edukacyjnych.

             

            Elżbieta Kaczorowska-Więcław

          • Taniec, nasza pasja...

          •  Taniec nowoczesny, towarzyski … - nowa pasja uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy”

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy już od klasy I mają możliwość pielęgnowania swoich pasji uczestnicząc w zajęciach tanecznych, które prowadzone są przez instruktora tańca Panią Ingridę Sokołowską.

            Uczniowie klas I-III systematycznie raz w tygodniu biorą udział w fantastycznej przygodzie z tańcem, podczas której relaksują się i aktywnie wypoczywają. Ale to nie wszystko… W trakcie zajęć tanecznych mają okazję rozwijać swoją kreatywność, ćwiczyć pamięć, uczyć się pracy w grupie, rozwijać świadomość swojego ciała. Młodzi pasjonaci tańca kształcą w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchu oraz poznają różnorodne techniki i formy tańca nowoczesnego.

            Zajęcia umożliwiają im rozwój zainteresowań i są atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Efekty zajęć w postaci układów choreograficznych uczniowie z powodzeniem prezentują na uroczystościach szkolnych oraz lokalnych.

            Zajęcia taneczne mają ogromny wpływ na rozwój sfery fizycznej i mentalnej ucznia, ale przede wszystkim dają możliwość realizacji pasji i zainteresowań w tej dziedzinie oraz zaspokajają potrzebę samorealizacji.

            Nauczyciel, instruktor tańca

            Ingrida Sokołowska


          • UCZNIOWIE SP w DĄBROWICY w KONKURSIE SENATU RP

          • 13 września 2021r. uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów za udział w konkursie „List do Taty” organizowanym pod patronatem Pana Jerzego Chróścikowskiego - Senatora RP.

            Organizatorami konkursu była Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP we współpracy z Fundacją Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net. Patronat honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Projekt miał zasięg okręgowy. Uroczystość odbyła się w siedzibie Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu i była transmitowana przez TVP3 Lublin.

            Zadaniem uczestników było napisanie pracy w formie listu do ojca na temat: „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata”. Organizatorzy konkursu stawiali sobie za cel skierowanie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z niezastąpioną rolą ojca w życiu rodziny oraz upowszechnianie przykładów wzorowego godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową ojców rodzin, jak też wskazywanie roli ojca w budowaniu harmonii rodzinnej. Uczniowie pisali o tym, jak współcześnie dzieci postrzegają swoich ojców i jakie stawiają przed nimi wymagania.

            W konkursie wzięło udział 126 uczniów z 27 szkół. Troje uczniów SP w Dąbrowicy pod opieką Pani Anny Kiełbasy reprezentowało w tym projekcie Gminę Biłgoraj. Uroczystość rozdania nagród i dyplomów jest dostępna pod linkiem https://lublin.tvp.pl/55843148/list-do-taty


             

          • UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DĄBROWICY DZIAŁAJĄ Z PASJĄ

          • Uczniowie zrzeszeni w Klubie Wolontariusza działającym przy Samorządzie Uczniowskim Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy aktywnie włączyli się w projekt "Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!" realizowany przez fundację „Bliżej Pasji”.

            Młodzi obywatele i wolontariusze chcą uświadomić swoim kolegom i koleżankom, że aktywne podejmowanie działań, zwłaszcza w najbliższej okolicy, ma sens, że mogą oni mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nich, mogą działać i zmieniać rzeczywistość.

            Aby udowodnić, że nie warto czekać i przyglądać się, uczniowie klasy VIII zorganizowali debatę oxfordzką, podczas której dyskutowali, czy pojedynczy człowiek ma wpływ na klimat.

            Temat debaty wynikał z zainteresowań młodzieży i był odpowiedzią na potrzeby ósmoklasistów w sferze partycypacji obywatelskiej. Udział w projekcie stał się milowym krokiem w dziedzinie umiejętności publicznego wypowiadania się, argumentowania, uzasadniania stawianych przez siebie tez i budowania pewności siebie. Uczestnictwo w tej formie publicznych wystąpień umożliwia młodym ludziom efektywną współpracę, słuchanie i uczenie się od siebie nawzajem, jak też budowanie i pogłębianie wzajemnych relacji, tak istotnych szczególnie w obecnej – pandemicznej – rzeczywistości.

            Kolejną inicjatywą powstałą w ramach projektu było „Spotkanie z historią”. Realizacja tego działania została poprzedzona ankietą diagnostyczną przeprowadzoną wśród uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej. Wynikało z niej, że należy kultywować pamięć o przeszłości – dziedzictwie kulturowym regionu, jego historii, tradycjach, bo tylko w ten sposób można kształtować swoją przyszłość.

            Swoją wiedzą o historii Dąbrowicy podzielił się z uczniami, zaprzyjaźniony ze szkołą, Pan Dominik Róg – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, regionalista i pasjonat historii. Ze względu na obostrzenia sanitarne spotkanie odbyło się w formule on – line na platformie MS Teams.

            W drugiej części spotkania odbyły nie niecodzienne warsztaty dotyczące historii mierzenia czasu i budowy zegarów. Uczennica kl. VIII - Julia Wasąg – podzieliła się z młodszymi kolegami swoją pasją, którą zaraziła się od dziadka – znanego w okolicy zegarmistrza. Najstarsze eksponaty zgromadzone na wystawie pochodziły z czasów zaboru rosyjskiego.

            Wszyscy uczestnicy „Spotkania z historią” mogli też delektować się smakiem regionalnych wypieków przygotowanych przez uczniów.

            Oba wydarzenia relacjonowała Biłgorajska Telewizja Kablowa oraz regionalny serwis internetowy „bilgoraj.com.pl”

            Debata oxfordzka i „Spotkanie z historią” to działania realizowane przez Klub Wolontariusza działający przy Samorząd Uczniowskim Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!” wspieranego z dotacji programu „Aktywni obywatele” – Fundusz Krajowy, przy współpracy z fundacją „Bliżej Pasji”.

             

            Anna Kiełbasa

          • Nauka gry na instrumentach w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy. „Wielka, mała orkiestra: ukulele, flażolety, dzwonki…”.

          • Dzieci od najwcześniejszych lat przejawiają zainteresowanie brzmieniem dźwięków, poszukują w otoczeniu możliwości ich wytwarzania i poznawania. Widać to również u uczniów naszej szkoły, którzy z zamiłowaniem uczestniczą w zajęciach muzycznych. W naszej szkole dzieci na wysokim poziomie mają zapewnione możliwości i warunki do wszechstronnego rozwoju muzycznego. Naukę gry na instrumentach prowadzi Pani Joanna Grabias. Uczniowie już od pierwszej klasy uczą się gry na różnych instrumentach: perkusyjnych, dętych, czy strunowych. Muzykują na tradycyjnym flażolecie zwanym flecikiem polskim i modnym ukulele. Grają zespołowo na różnego rodzaju dzwonkach (na tubach, hotelowe) a także tworzą niebanalne kompozycje muzyczne z użyciem bum bum rurek. Mamy świadomość tego, że edukacja muzyczna na etapie edukacji wczesnoszkolnej spełnienia szereg ważnych funkcji. Aby dziecko mogło się odpowiednio rozwijać artystycznie trzeba je od najwcześniejszych lat stymulować do aktywności odtwórczej i twórczej, uczyć zdobywania nowych umiejętności. W tym celu sami nauczyciele dążą do stałego rozwijania się, dokształcania i zdobywania nowych umiejętności biorąc udział w autorskich, innowacyjnych szkoleniach. Ważna jest również fantazja i pomysłowość, które inspirują i wyzwalają u dzieci ich ukryte zdolności i możliwości. Usprawnianie dziecięcych zdolności muzycznych ma również wpływ na rozwój ogólnych dyspozycji umysłowych, między innymi spostrzegania, uwagi, wyobraźni, pamięci i inteligencji. Muzyka modeluje wrażliwość, emocjonalność oraz osobowość dziecka. Gra na instrumencie jest sposobem na wykształcenie dobrego smaku muzycznego, jest drogą do kształtowania pożądanych postaw moralnych, gdyż doświadczane piękno w muzyce przekłada się na ogólne poczucie piękna również i w życiu codziennym.

            Od stycznia b.r. w szkole została wprowadzona przez P. Joanny Grabias innowacja pedagogiczna z zakresu umiejętności gry na ukulele. Ta egzotyczna ,,gitarka” natychmiast  wzbudziła wśród uczniów wielką sympatię a sama nauka stała się niezwykle przyjemna. W krótkim czasie dzieci zagrały swój pierwszy utwór. Opanowanie podstaw gry na ukulele stało się w zasięgu ich możliwości, ponieważ nauka gry na ukulele opiera się na innowacyjnej metodzie Ukukolorki®? Koncepcja została oparta na kolorach - każdemu akordowi została przyporządkowana określona barwa. Metoda UKUKOLORKI to także książka ,,Trelelele Ukulele", której autorem jest pani Katarzyna Wasilewska. W przygodzie nauki gry na ukulele  towarzyszą dzieciom Trelka i Ukulelelek, wesołe postacie, które zwracają uwagę dziecka na istotną treść nauczania: akordy, wzory bicia, podstawy muzyki i teorii rytmu. Zaproponowane ćwiczenia i gry pomagają natychmiast  w praktyce utrwalić zdobyte umiejętności.

            Nie jest tak, że cudze chwalimy, a swego nie znamy. Sięgamy również do polskich korzeni, i tak odkryliśmy flażolet, który był bardzo popularny na ziemiach polskich w XVIII i XX wieku, gdzie nazwany był flecikiem polskim. Flażolet jest niewielkim instrumentem dętym. Zbudowany jest z metalowej rurki z sześcioma otworami zakończonej ustnikiem. Animatorem ruchu flażoletowego w Polsce jest Wojciech Wietrzyński, który propaguje i wprowadza ten instrument do szkół. I tak flażolet trafił również do naszej szkoły, który bardzo dobrze sprawdza się jako instrument wspierający edukację muzyczną. Dzięki profesjonalnym materiałom do nauki gry na flażolecie uczniowie tworzą nietuzinkowe koncerty flażoletowe na uroczystościach szkolnych.

            Innym bardzo ciekawym instrumentem do tworzenia aranżacji muzycznych podczas szkolnych uroczystości są dzwonki hotelowe a przede wszystkim dzwonki na tubach. To instrumenty o wyjątkowo pięknym i głębokim brzmieniu. Nauka na tych instrumentach opiera się na amerykańskim systemie Chroma Notes™ , który polega na kodowaniu dźwięków za pomocą kolorów. To dla dzieci najprostsza metoda na początkowym etapie nauki gry na instrumencie. Dzieci mogą zagrać nawet nie znając nut. Uczniowie grają na nich indywidulnie a także zespołowo. Zachwyt dzieci i ich radość z tworzenia muzyki jest po prostu urzekająca. I żeby poczuć choćby namiastkę tej radości zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej na FB na którym umieszczane są nagrania naszej wielkiej małej orkiestry.

            Joanna Grabias