• Dąb Niepodegłości

• 30 kwietnia w naszej szkole uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zostało połączone z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z akcją sadzenia „Dębów Niepodległości” zainicjowaną przez Lubelski Urząd Wojewódzki, RDLP w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty.

Inicjatywa ta nawiązuje do spontanicznego sadzenia dębów, którego w 1918 roku dokonywali nasi przodkowie, świętując powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli.    Uroczystość zainaugurowała Msza święta dla społeczności szkolnej i mieszkańców Dąbrowicy, której przewodniczył ks. kanonik Józef Bednarski. Następnie zebrani udali się do budynku szkoły, gdzie obejrzeli montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów. Słowami poetów młodzież szkolna wyraziła swoje przywiązanie do kraju przodków, włączyła się w budowanie wielowiekowej tradycji oraz dała świadectwo patriotycznej postawy młodego pokolenia Polaków

Recytację uświetnił koncert pieśni patriotycznych „Dla Niepodległej” przygotowany przez chór szkolny. Niezwykłym akcentem uroczystości był polonez w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej. Punktem kulminacyjnym obchodów  stulecia odzyskania niepodległości było posadzenie w sąsiedztwie szkolnego placu zabaw dębu, który będzie nosił imię zasłużonego dla sprawy Niepodległości naszej Ojczyzny Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dąb to drzewo głęboko zakorzenione w polskiej historii, symbolizuje siłę i długowieczność narodu polskiego. Jest protoplastą naszej miejscowości, drzewem – legendą. Ten posadzony dzisiaj  stanie  się, miejmy nadzieję, „żyjącym” pomnikiem. Będzie przypominał nam o bohaterskiej przeszłości naszego narodu i jednoczył nas w trosce o nasze wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Nasze drzewko upamiętnia postać Marszałka Józefa Piłsudskiego - człowieka wielkiego formatu, prawdziwego żołnierza i męża stanu, który był zdania, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Mam nadzieję, że nasze spotkanie będzie dla wszystkich tu zebranych prawdziwą, „żywą” lekcją historii, ponieważ gwarantem istnienia narodu jest pamięć o jego przeszłości i bohaterach. Chciałabym, aby dzisiejszy dzień był formą wyrażenia naszego przywiązania i szacunku  dla Polski,  dla wolności, dla tradycji. Warto przypomnieć, że posadzony dzisiaj dąb jest czwartym już w okolicy drzewkiem upamiętniającym postacie zasłużone dla Polski i naszej społeczności lokalnej. W 2005 roku na krańcach Dąbrowicy i w okolicach miejscowego kościoła zasadzono dęby poświęcone św. Janowi Pawłowi II, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i ks. Janowi Mrozowi - mówiła podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, Elżbieta Kaczorowska – Więcław.

Rangę wydarzenia podkreślili swoją  obecnością  ks. kanonik Józef Bednarski proboszcz Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowicy, rodzice uczniów oraz społeczność szkolna.

Sadzonkę dębu ofiarowało Nadleśnictwo Biłgoraj.